Kdybyste před 10 lety investovali 10 000 dolarů do společnosti Nvidia, tolik byste dnes měli

Výsledky společnosti Nvidia za posledních deset let ukazují sílu dlouhodobého vlastnictví akcií.

Výsledky společnosti Nvidia za posledních deset let ukazují sílu dlouhodobého vlastnictví akcií.

Každý investor doufá, že koupí akcie, které mu přinesou vysoké zisky. Často to znamená koupit kvalitní podniky a držet akcie dlouhodobě. I ty nejlepší společnosti na světě mohou procházet těžkými krátkodobými obdobími, kdy akcie prudce klesají. Vydržet v těchto těžkých časech je však pro investory odměnou.

Společnost Nvidia, která je zavedeným lídrem v technologickém odvětví, má za sebou dlouhou historii dobrých obchodních výsledků při výrobě počítačových čipů, které pohánějí náš digitální svět. Pojďme se podívat na nedávné hospodářské výsledky společnosti Nvidia a zjistit, co vedlo tuto firmu k nadstandardním výsledkům, které dlouhodobě poskytuje svým akcionářům.

Diverzifikovaná produktová základna

Od svých počátků jako výrobce grafických karet pro osobní počítače se společnost Nvidia rozrostla do několika oblastí výroby čipů, které pohánějí mnoho různých trhů, včetně vědeckých výpočtů, umělé inteligence (AI), datové vědy, autonomních vozidel, robotiky, rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR).

Společnost Nvidia nedávno oznámila výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2023. Tržby za toto čtvrtletí činily 8,3 miliardy dolarů, což je o 46 % více než v předchozím čtvrtletí, kdy činily 5,7 miliardy dolarů. Pro větší přehlednost o výkonnosti společnosti Nvidia rozděluje své příjmy podle trhů, na kterých působí.

Společnost Nvidia vykázala silný růst na svých třech největších trzích a její herní segment a segment datových center zaznamenaly čtvrtletní rekordní tržby. Tržby z prodeje automobilů se snížily v důsledku omezení dodávek ze strany výrobců automobilů, takže tento výsledek není překvapivý. Nvidia má své produkty v několika oblastech trhu, což snižuje její riziko v případě, že by se jedno odvětví potýkalo se sekulárním protivětrem.

Zvýšení efektivity a ziskovosti

V prvním čtvrtletí došlo také k pozitivním změnám v profilu marží společnosti Nvidia. Hrubá marže za čtvrtletí dosáhla 65,5 %, což je zlepšení oproti 64,1 % v předchozím období. Provozní výnosy sice meziročně poklesly o 4 %, to však zahrnovalo náklady spojené s ukončením pokusu společnosti Nvidia o akvizici společnosti Arm Holdings společnosti SoftBank.

Na upravené bázi - která nezahrnuje tento jednorázový výdaj a kompenzace na základě akcií - se provozní zisk ve skutečnosti meziročně zvýšil o 55 %. Čistý zisk a zisk na akcii podle jiných než obecně uznávaných účetních zásad (non-GAAP) meziročně vzrostl o 49 %. Společnost Nvidia ukazuje, že je schopna nejen zvyšovat příjmy, ale také snižovat náklady a zvyšovat efektivitu, což má pozitivní dopad na hospodářský výsledek.

Dopad investice 10 000 USD

Tyto výsledky jsou posledními z dlouhé řady působivých čtvrtletních zpráv, které zdůrazňují důležitou roli společnosti Nvidia v našem digitálním světě, který je založen na technologiích. Společnost Nvidia, která se v současnosti pyšní tržní kapitalizací 471 miliard dolarů, je významným hráčem v technologické ekonomice.

Před deseti lety tomu tak ale nebylo. V té době měla Nvidia tržní kapitalizaci pouze 7,1 miliardy dolarů a její akcie se obchodovaly za přibližně 3,00 dolaru. Pro investory, kteří v Nvidii viděli potenciál, by investice ve výši 10 000 dolarů provedená před 10 lety a držená do dnešního dne měla hodnotu více než 660 000 dolarů.

Kam se Nvidia vydá?

Ačkoli se desetiletý výsledek společnosti Nvidia může zdát působivý, při nejnovějším maximu společnosti Nvidia by tento výnos činil téměř 1,2 milionu dolarů. Teprve čas ukáže, zda se Nvidia dokáže vrátit do těchto výšin, ale společnost v uplynulém desetiletí stále rostla a zvyšovala svou přítomnost v oblasti čipů a nejeví známky zpomalení.

Poměr ceny k prodejům společnosti Nvidia je v současné době 16, což není levné. Tento násobek je však o 54 % nižší než jeho nejvyšší hodnota, což představuje výraznou slevu pro investory, kteří věří, že Nvidia bude akcionáře odměňovat i v příštích letech.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články