Autor: Adam Spáčil

Když Rusko napadlo Ukrajinu, bitcoin se propadl - co na to říkají Sam Bankman-Fried, Michael Saylor a další přední představitelé kryptoměn

Ruské síly ve čtvrtek zaútočily na Ukrajinu z několika směrů a zahájily rozsáhlou invazi, která se připravovala několik dní.

Ruské síly ve čtvrtek zaútočily na Ukrajinu z několika směrů a zahájily rozsáhlou invazi, která se připravovala několik dní.

Finanční trhy se otřásly a kryptoměny se propadly, protože investoři hledali bezpečná aktiva. Bitcoin se propadl na nejnižší hodnotu za několik týdnů a podle stratégů by v případě zhoršení krize mohl klesnout až na 30 000 dolarů.

To vyvolalo otázky o úloze bitcoinu - jako útočiště, zdroje pro lidi bez bankovního účtu a zóny bez autorit. Zde je to, co k tomu řeklo pět předních hlasů v oblasti kryptoměn.

"Konflikty mezi národními státy vytvářejí nejistotu, omezují výrobu, oslabují měnu, ochromují obchod a podkopávají úvěry, což zvyšuje riziko investic do dluhu a akcií a podtrhuje výhodu přeměny státních aktiv na čistou digitální energii - Bitcoin," uvedl generální ředitel MicroStrategy na Twitteru.

"Války způsobují inflaci, ochromují obchod a činí bitcoin atraktivním," dodal.

"Co by zde měla společnost BTC dělat? No, na jedné straně, pokud se svět posere, lidé mají méně volných peněz. V podstatě prodávají BTC - spolu s akciemi atd. na zaplacení války," napsal na Twitteru generální ředitel krypto burzy FTX.

"Na druhou stranu je to pravděpodobně destabilizující pro východoevropské měny. A obecněji pro východoevropské finanční systémy. Což znamená, že se možná poohlédnou po alternativách. Kdybyste byli právě teď na Ukrajině, kam byste svěřili své peníze?"

"Existují tedy oba argumenty pro to, co by se mělo se společností BTC právě teď dít. Nejsem si úplně jistý, jestli bych na základě fundamentů tipoval, že půjde dolů."

"Dochází k přetlaku a tahu, kdy fundamentální investoři nakupují a algoritmičtí investoři prodávají; v čistém vyjádření se BTC ocitá na půli cesty mezi nimi a v průběhu dne klesá o 8 %."

"Ale také si myslím, že jsme pravděpodobně v novém režimu, než jsme byli v posledním roce a půl. Uvidíme, jak to tady bude fungovat."

"Lidé mi často říkají, že bych se neměl pouštět do politiky. A já lidem neustále připomínám, že jádro toho, kým jako odvětví jsme, je politické, protože náš boj není o tom, že určitý token má vyšší cenu než jiný token," řekl Hoskinson, který je také spoluzakladatelem etherea, na YouTube.

"Náš boj je nakonec bojem za svobodu a volnost - za to, aby lidé měli možnost být svými vlastními institucemi, být svou vlastní bankou. Ověřit to, co dříve nebylo možné ověřit, ať už to bylo cokoli."

"Bitcoin je mizerný nástroj pro zločince, ale skvělý pro charitu a dárcovství," napsal Melker na Twitteru, když se prudce zvýšil objem darů v bitcoinech pro ukrajinskou armádu.

"Spojené státy musí začít uvažovat o tom, co dělat ve světě, kde velká část světa nepoužívá americký dolar jako svou rezervní měnu," uvedl moderátor pořadu The Pomp Podcast ve svém příspěvku na serveru Substack.

"V hypotetické situaci by se Rusko a Čína, které již dlouho veřejně deklarují svůj záměr vystoupit ze systému amerického dolaru, rozhodly, že náklady na používání současné světové rezervní měny jsou příliš vysoké."

"Tato teorie her nás vede k bitcoinu. Další nejlepší možností, než být výrobcem a distributorem globální rezervní měny, je být nejpokročilejším uživatelem a držitelem globální rezervní měny, kterou žádná země neovládá."

"Tato motivace vede tyto velmoci k tomu, aby si uvědomily, že bitcoin bude mít zásadní význam pro nadcházející desetiletí. Země, které budou mít velký vlastnický podíl, spolu s prováděním těžby a dalších probitcoinových aktivit v rámci své země, budou mít značnou výhodu."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články