Kolik příjmů má společnost Nvidia z Číny? Je to složité

Vzhledem k tomu, jak herní byznys společnosti Nvidia funguje, je těžké říct, jak důležití jsou čínští koncoví uživatelé.

Vzhledem k tomu, jak herní byznys společnosti Nvidia funguje, je těžké říct, jak důležití jsou čínští koncoví uživatelé.

Společnost Nvidia (NVDA), která vyrábí grafické čipy, se po několikaletém období nedostatku, nebývale vysoké poptávky a prudkého růstu cen potýká s přebytkem herních grafických karet. Naštěstí se společnosti stále daří v oblasti datových center, která zahrnuje výkonné grafické čipy používané k akceleraci umělé inteligence (AI).

Nvidia již snížila svůj výhled, aby zohlednila slabou poptávku po hrách, ale nyní společnost vidí potenciální zásah ve výši 400 milionů dolarů v segmentu datových center. Ve středu společnost zveřejnila, že americká vláda zavedla nový licenční požadavek na vývoz jejích výkonných grafických procesorů A100 a H100 pro datová centra do Číny, Hongkongu a Ruska. Záměrem je zabránit tomu, aby se tyto mimořádně výkonné čipy dostaly do rukou čínské armády.

Jak důležitá je pro společnost Nvidia Čína?

Ačkoli se nová vývozní omezení týkají pouze některých grafických procesorů pro datová centra, stojí za to se zeptat, kolik příjmů generuje Nvidia z Číny ve všech svých segmentech. Odpovědět na tuto otázku je těžší, než se zdá. V herním segmentu se Nvidia spoléhá na své partnery, kteří sestavují a prodávají grafické karty koncovým uživatelům.

V účetním roce 2022, který skončil 30. ledna, vykázala Nvidia příjmy připadající na Čínu a Hongkong ve výši 7,1 miliardy dolarů. Dalších 8,5 miliardy dolarů příjmů připadalo na Tchaj-wan, který není součástí těchto vývozních omezení, ale přesto je zapleten do rostoucího napětí mezi USA a Čínou. Celkové tržby za rok dosáhly 26,9 miliardy dolarů.

Tato čísla nijak nenaznačují, kde vlastně grafické procesory Nvidia končí. V herním byznysu prodává Nvidia své čipy partnerům na deskách, kteří pak prodávají hotové grafické karty koncovým uživatelům. Mnoho z těchto partnerů sídlí v Číně a na Tchaj-wanu, což vysvětluje nadprůměrný podíl příjmů z těchto oblastí.

Pokud je cílem americké vlády zbrzdit čínské úsilí v oblasti umělé inteligence, není těžké si představit, že se tato situace pro společnost Nvidia ještě zhorší. Vývozní omezení se týkají pouze některých výkonných čipů Nvidia pro datová centra, ale herní grafické karty společnosti jsou rovněž schopny akcelerovat pracovní zátěž AI. Herní grafické procesory Nvidia samozřejmě nejsou tak výkonné a nejsou vyladěny speciálně pro tento účel. Ale i tak jsou velmi schopné.

Pokud by se někdy exportní omezení vztahovala i na výkonné herní GPU - což je možná nepravděpodobný scénář - způsobilo by to společnosti Nvidia nejrůznější problémy. Deskoví partneři by nemohli získat grafické čipy, takže by to ovlivnilo prodej v regionech mimo Čínu.

Měli byste nakupovat na základě špatných zpráv?

Akcie společnosti Nvidia se propadají již téměř rok a tato zpráva o exportu jim nepomáhá. Akcie společnosti Nvidia se ve čtvrtek propadly o více než 7 %, protože investoři reagovali na eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou.

Je nyní Nvidia výhodnou koupí? Tím bych si nebyl tak jistý. Polovodičový průmysl je cyklický a společnost Nvidia se právě nachází ve špatné části cyklu. Je příliš velká nabídka a příliš malá poptávka, což znamená, že Nvidia je nucena snižovat ceny, aby přesunula zásoby. Čistý zisk se ve druhém čtvrtletí meziročně propadl o 72 %.

Situace se nakonec zlepší, ale k šílenství kolem grafických karet z dob pandemie se už pravděpodobně nevrátí. Na základě současné ceny akcií se Nvidia obchoduje za zhruba 40násobek budoucích zisků. Vzhledem k tomu, že nadměrná nabídka herních grafických procesorů může ještě nějakou dobu trvat a že situace s čínským vývozem se může potenciálně vyhrotit, nepřipadá mi toto ocenění jako jednoznačně výhodná koupě.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články