Komise pro cenné papíry a burzy se chystá zveřejnit návrhy na transformaci amerického akciového trhu, které spočívají v přesměrování maloobchodních akciových příkazů do aukcí

Komise pro cenné papíry a burzy se chystá představit svůj plán na revizi fungování amerického akciového trhu, v jehož rámci by obchodní firmy mohly soutěžit v aukcích o provádění maloobchodních objednávek akcií.

Komise pro cenné papíry a burzy se chystá představit svůj plán na revizi fungování amerického akciového trhu, v jehož rámci by obchodní firmy mohly soutěžit v aukcích o provádění maloobchodních objednávek akcií.

Podle několika zpráv, které citují osoby obeznámené se situací, předseda regulačního orgánu Gary Gensler ve středu ve svém projevu představí některé z možných změn.

Oficiální návrhy by mohly být předloženy již letos v létě nebo na začátku podzimu, uvedl v úterý list Financial Times.

Komise pro cenné papíry a burzy zkoumá způsoby, jak zvýšit efektivitu akciového trhu pro drobné investory, již od ságy GameStop z počátku roku 2021, kdy drobní obchodníci způsobili masivní nárůst meme-akciových společností.

Podle agentur Bloomberg a Wall Street Journal plánuje možný návrh, který by donutil obchodní firmy přímo soutěžit v aukcích o maloobchodní objednávky akcií. Pokud by tato pravidla prošla, nový model by výrazně změnil fungování akciového trhu.

V loňském roce Gensler požádal pracovníky regulačního orgánu, aby navrhli doporučení týkající se různých tržních pravidel, včetně vysokých poplatků placených makléřům na Wall Street za provádění příkazů malých investorů a nárůstu makléřských aplikací bez poplatků.

Do centra pozornosti se dostaly platby za tok příkazů, kdy makléřské firmy dostávají odměnu za to, že příkazy zákazníků k obchodování s akciemi posílají k provedení tvůrcům trhu, jako jsou Virtu Financial a Citadel Securities, místo aby je posílaly přímo na burzu.

Kritici tvrdí, že to vytváří potenciální střet zájmů mezi makléřskou společností a zákazníkem a může vést k méně výhodným cenám za provedení transakce pro drobné investory.

Regulátor se touto praktikou začal zabývat poté, co obchodníci využili sociální platformy, jako je Reddit, ke zvýšení cen silně zlevněných akcií, jako je GameStop, což v loňském roce vedlo k více než 1200% nárůstu akcií tohoto prodejce videoher.

Gensler loni prohlásil, že chce ušetřit peníze investorů zpřísněním předpisů týkajících se zisků ve finančním odvětví.

Jeho hlavním cílem bylo podle jeho slov poskytnout investorům co nejlepší cenu za jejich objednávky. To znamená, že obdrží nejvyšší cenu, pokud investor prodává, a nejnižší cenu, pokud akcie nakupuje.

Makléři vydělávají, když investoři obchodují," řekl tehdy Gensler. "Pro ty makléře, kteří mají tyto dohody - a ne všichni je mají - generuje vyšší objem obchodů větší tok plateb za příkazy."

"Současné makléřské prostředí s nulovou provizí se liší tím, že investoři nevidí své náklady při provádění obchodů, takže je mohou vnímat jako bezplatné."

Podle zpráv SEC zvažuje další možné změny. Patří mezi ně úprava zobrazování cen a obchodních údajů na burzách, aby místa jako Nasdaq nebo New York Stock Exchange mohla lépe konkurovat velkoobchodníkům.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články