Kroksy přinášejí solidní zisky. Boty, které lze buď milovat nebo nenávidět

Když byly „gumové dřeváky“ před dvaceti lety poprvé uvedeny na trh, jejich popularita raketově rostla a staly se jedněmi z nejznámějších bot, které existují. Od té doby se jich prodalo přes 720 milionů párů ve více než 90 zemích světa.

Když byly „gumové dřeváky“ před dvaceti lety poprvé uvedeny na trh, jejich popularita raketově rostla a staly se jedněmi z nejznámějších bot, které existují. Od té doby se jich prodalo přes 720 milionů párů ve více než 90 zemích světa. 

Americké obuvnické firmě Crocs Inc. se podařilo charakteristickým typem plastové obuvi ve tvaru dřeváků, tzv. „kroksů“, najít mezeru na trhu a oslovit zákazníky, kteří volali po pohodlné domácí obuvi. Boty se staly populárním módním výstřelkem s velkou základnou fanoušků i odpůrců. Firmě začaly neustále růst tržby, které v loňském roce dosáhly výše 1,4 miliardy dolarů.

Obuvnická společnost si ale stanovila vyšší cíl a do pěti let chce dosáhnout ročního příjmu 5 miliard dolarů. Letos přitom musela minimalizovat dopad covidové krize a po dočasném uzavření výrobních závodů ve Vietnamu okamžitě přesunula výrobu do Číny, kde také otevřela novou síť obchodů. „Asie je pro nás regionem s největším potenciálem růstu, přičemž Čína je pro značku nejdůležitější,“ uvedl prezident a generální ředitel Crocs, Inc. Andrew Rees. 

Akcie světového lídra s neformální obuví  Crocs, Inc. (CROX) se obchodují na americké burze NASDAQ. Za poslední rok se jejich cena ztrojnásobila z 50 USD na 163 USD za akcii. Akcie minulý týden vyskočily o 9,3 % poté, co společnost oznámila výsledky za třetí čtvrtletí a zvýšila očekávání tržeb za fiskální rok 2021. Tržby se zvýšily o 73% na 626 milionů USD z 362 milionů USD před rokem. „Poptávka po našem produktu je silná a naše značka stále posiluje,“ napsal v tiskové zprávě šéf společnosti Andrew Rees. 

Společnost zvyšuje i výhled na rok 2022. „Navzdory dočasným výpadkům kvůli covidu očekáváme, že díky celosvětové poptávce naše tržby v roce 2022 vzrostou o více než 20 % oproti roku 2021,“ uvedl Rees.

Po vynikajících výsledcích za letošní 3. čtvrtletí analytici renomované investiční společnosti Piper Sandler zvýšili cílovou cenu na 215 USD za akcii s doporučením Koupit. Obuvnická firma, které se před dvaceti lety podařilo prodat první dvě stovky párů plážových bot, dnes diktuje světu trendy a postupně se stává i „černým koněm“ burzovních investorů.

Zdroje: bussinessinsider.com, finance.yahoo.com, crocs.com, unsplash.com

Nejnovější články