Kryptoměnový trh ztratil více než 200 miliard dolarů za jediný den

Bitcoin poprvé za 16 měsíců klesl pod 26 000 USD, stalo se tak uprostřed širšího výprodeje kryptoměn, který během jediného dne vymazal z celého trhu více než 200 miliard USD.

Bitcoin poprvé za 16 měsíců klesl pod 26 000 USD, stalo se tak uprostřed širšího výprodeje kryptoměn, který během jediného dne vymazal z celého trhu více než 200 miliard USD.

Cena bitcoinu ve čtvrtek podle Coin Metrics klesla až na 25 401,29 USD. To je poprvé, kdy kryptoměna klesla pod úroveň 27 000 $ od 26. prosince 2020.

Ethereum, druhá největší digitální měna podle tržní kapitalizace, klesla až na 1 704,05 USD. Je to poprvé, kdy token klesl pod hranici 2 000 USD od června 2021. Naposledy kleslo ethereum o 8,8 % za cenu 1 937,88 USD.

Investoři utíkají před kryptoměnami v době, kdy se akciové trhy propadly ze svých maxim kvůli obavám z prudce rostoucích cen a zhoršujícího se ekonomického výhledu. Středeční údaje o inflaci v USA ukázaly, že ceny zboží a služeb v dubnu vyskočily o 8,3 %, což je více, než očekávali analytici a blízko nejvyšší úrovně inflace za posledních 40 let.

Mysl obchodníků tíží také pád nasazeného stablecoinového protokolu Terra. TerraUSD neboli UST má odrážet hodnotu dolaru. Ve středu však klesla na méně než 30 centů, což otřáslo důvěrou investorů v decentralizovaný finanční prostor.

Stablecoiny jsou jako bankovní účty sotva regulovaného kryptosvěta. Investoři do digitální měny se na ně často obracejí kvůli bezpečnosti v dobách volatility na trzích. Ale UST, „algoritmický“ stablecoin, který je podložen kódem spíše než hotovostí drženou v rezervě, se snažil udržet stabilní hodnotu.

Ve čtvrtek se UST obchodovalo za zhruba 41 centů, což je stále výrazně pod zamýšleným fixem 1 USD. Luna, další token Terra, který má klouzavou cenu a má absorbovat cenové šoky UST, vymazal 99 % své hodnoty a naposledy měl hodnotu jen 4 centy.

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články