Autor: Adam Spáčil

Kryptoměny mohou Rusku poskytnout několik způsobů, jak obejít sankce - a těžba bitcoinů z energie, na kterou se vztahuje embargo, je jen jedním z nich, tvrdí MMF

Mezinárodní měnový fond navrhl, že by Rusko mohlo využít kryptosystém k obejití západních sankcí několika způsoby - včetně využití svých energetických zdrojů, na které se vztahuje embargo, k těžbě bitcoinů.

Mezinárodní měnový fond navrhl, že by Rusko mohlo využít kryptosystém k obejití západních sankcí několika způsoby - včetně využití svých energetických zdrojů, na které se vztahuje embargo, k těžbě bitcoinů.

MMF ve své nedávné zprávě o finanční stabilitě uvedl, jak by země, na které byly uvaleny sankce, jako například Rusko, mohly využít kryptoměny ve svůj prospěch, a doporučil tvůrcům politik po celém světě, aby zvážili změnu zákonů tak, aby zohledňovaly kryptoměnová aktiva.

Rusko se po invazi na Ukrajinu koncem února potýká s ochromujícími sankcemi, které ho odřízly od globálního finančního systému a dolaru, a šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová a další varovali, že k obcházení těchto opatření se využívá kryptoměna.

"Válka na Ukrajině vynesla do popředí některé výzvy, kterým regulační orgány čelí, pokud jde o uplatňování sankcí a opatření k řízení kapitálových toků," uvedl MMF ve zprávě zveřejněné v úterý.

"Krypto ekosystém by však mohl uživatelům umožnit obejít tyto požadavky několika způsoby," dodal.

Jedním ze způsobů je využívání burz a dalších poskytovatelů krypto služeb, kteří nedodržují sankce nebo neprovádějí svědomitě hloubkovou kontrolu. Další možností je používání decentralizovaných burz nebo technologií, jako jsou směšovače soukromí, které umožňují větší anonymitu transakcí.

Země by měly zajistit, aby se na kryptoaktiva vztahovala stejná kontrola kapitálu jako na tradiční aktiva, vyzval dozorčí orgán nad finanční stabilitou. "Zákony a předpisy pro devizová opatření a opatření pro řízení kapitálových toků by měly být přezkoumány a v případě potřeby změněny tak, aby se vztahovaly na kryptoaktiva, i když nejsou klasifikovány jako finanční aktiva nebo cizí měna," uvedla Komise.

Rusko, které je odříznuto od hlavní zahraniční měny, by se mohlo obrátit na těžbu bitcoinů, aby získalo tvrdou hotovost ze svého nechtěného vývozu energie, navrhl MMF. Spojené státy zakázaly dovoz ruských energetických produktů a na Evropu se vyvíjí tlak, aby zavedla vlastní ropné embargo.

Rusko je významným hráčem na trzích s ropou, plynem a uhlím, ale mnoho obchodníků se kvůli těmto opatřením vyhýbá jeho vývozu energií.

Podle MMF by země, na které byly uvaleny sankce, mohly časem vyčlenit více prostředků na obcházení sankcí prostřednictvím těžby bitcoinů, což je opakování varování některých analytiků.

"Těžba energeticky náročných blockchainů, jako je bitcoin, může zemím umožnit zpeněžit energetické zdroje, z nichž některé nelze kvůli sankcím vyvážet," uvedla.

Výnosy z těžby v blockchainu jsou mimo finanční systém, a tudíž mimo dosah sankcí, a těžaři mohou také generovat příjmy z transakčních poplatků, poznamenal MMF.

Uznala však, že malé podíly těžby v zemích, na které se vztahují sankce, jako je Rusko a Írán, v poměru k celkovému objemu příjmů z těžby znamenají, že finanční toky jsou omezené. Podle jejích výpočtů se ruští těžaři podíleli na průměrných loňských příjmech z těžby bitcoinů ve výši 1,4 miliardy dolarů 11 %. Americké ministerstvo financí však označilo ruský průmysl těžby kryptoměn za třetí největší na světě, když ve čtvrtek uvalilo sankce na společnost Bitriver. Zaměřilo se na ruskou virtuální těžařskou firmu bitcoinů a deset jejích dceřiných společností ve snaze zablokovat cesty financování války na Ukrajině.

Tato válka podle MMF zdůrazňuje obtíže, s nimiž se regulační orgány potýkají při uplatňování sankcí a opatření k řízení toku kapitálu.

"Zásadní je, že provádění těchto opatření vyžaduje, aby zprostředkovatelé ověřovali totožnost stran, které se účastní transakcí," uvedla Komise.

Vyzvala tvůrce politik, aby vypracovali komplexní globální standardy pro kryptoaktivy a koordinovali svůj regulační přístup s ostatními zeměmi po celém světě. Doporučila také "důraznější" dohled nad fintech a platformami DeFi.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články