Autor: Radka Guzi

Laureát Nobelovy ceny Paul Krugman říká, že kryptoměny mají „znepokojivé“ paralely s krachem hypoték

„Na trhu s kryptoměnami jsou znepokojivé ozvěny pádu subprime,“ uvádí ekonom Paul Krugman, držitel Nobelovy ceny.

„Na trhu s kryptoměnami jsou znepokojivé ozvěny pádu subprime,“ uvádí ekonom Paul Krugman, držitel Nobelovy ceny.

Paul Krugman je 68letý americký ekonom a spisovatel. V roce 2008 obdržel Nobelovu cenu za ekonomii a je známý pro své knihy a články pro New York Times. Mezi témata, kterými se zabývá, patří také Teorie nového obchodu a Nová hospodářská geografie.

Krugman tvrdí, že kryptoinvestoři prodávají spekulativní finanční produkty, aniž by skutečně chápali související rizika.

Bitcoin a další digitální měny v posledních týdnech prudce klesly. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman vydal zlověstné varování před volatilním trhem s kryptoměnami a přirovnal jej k hypoteční krizi na konci 21. století.

Ve čtvrtečním stanovisku pro The New York Times Krugman uvedl, že „vidí nepříjemné paralely“ mezi kryptoměnami a pádem hypotečních úvěrů v USA, který srazil celý trh s bydlením na kolena a spustil globální finanční krizi v letech 2007-2008.

"Existují znepokojivé ozvěny krachu subprime před 15 lety," konstatuje Krugman.

Krize rizikových hypoték byla v podstatě důsledkem toho, že banky poskytovaly půjčky lidem s vyšším rizikem v době, kdy byly nízké úrokové sazby a ceny nemovitostí stoupaly. Jakmile se trh nasytil, majitelé domů se ocitli v záporném vlastním kapitálu a nebyli schopni splácet své půjčky, což mělo za následek značné ztráty pro věřitele.

Krugman vysvětluje, že kryptoinvestoři podobně prodávají spekulativní finanční produkty, aniž by skutečně chápali související rizika. Stojí za zmínku, že Krugman je známý bitcoinový medvěd, který dříve přirovnal kryptoměnu k Ponziho schématu.

„Mnoho dlužníků nechápalo, do čeho jdou,“ konstatoval v NYT op-ed. „A kryptoměny se svými obrovskými cenovými výkyvy, které zdánlivě nesouvisejí s fundamenty, jsou asi tak riskantní, jak jen třída aktiv může dostat.“

Nositel Nobelovy ceny však není přesvědčen, že kryptoměny představují systémové riziko: „Čísla nejsou dost velká, aby to dokázali.“ Podle údajů CoinGecko má celý kryptotrh hodnotu zhruba 1,7 bilionu dolarů.

Bitcoin a další digitální měny v posledních týdnech prudce klesly. S cenou těsně nad 37 000 $ je nejlepší světová mince v současné době zhruba o 46 % nižší než listopadová rekordní výše téměř 69 000 $. Na vrcholu měl celý kryptotrh dohromady hodnotu 3 bilionů dolarů.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články