Legendární investor Ray Dalio prozradil důvod svého úspěchu

Foto: Unsplash

Legendární investor Ray Dalio prozradil důvod svého úspěchu

Již dlouho předtím, než to bylo cool, přičítal Ray Dalio svůj finanční úspěch jednoduché praxi: každodenní meditaci. Dvaasedmdesátiletý miliardář dvakrát denně zavře oči a 20 minut si v duchu opakuje krátkou mantru. Je to praxe známá jako transcendentální meditace (TM), kterou si Dalio podle svých slov osvojil v roce 1969 - šest let předtím, než založil hedgeový fond Bridgewater Associates se sídlem ve Westportu v Connecticutu.

Během následujících pěti desetiletí vybudoval Dalio z Bridgewateru největší hedgeový fond na světě, než v roce 2017 odstoupil z funkce spoluředitele. Bridgewater dnes spravuje aktiva v hodnotě více než 150 miliard dolarů.

Dalio říká, že od svého odchodu z funkce si dal za cíl široce sdílet znalosti, které mu pomohly dosáhnout úspěchu. To zahrnuje i jeho meditační praxi, kterou jednou označil za "nejdůležitější důvod jakéhokoli mého úspěchu".

Jak to probíhá?

Prvním krokem je podle Dalia najít si klidné místo. Pak se pohodlně posaďte, zavřete oči a přemýšlejte o své mantře.

V TM svou mantru nesdělujete - jedná se o vlastní praxi, kdy se svou osobní mantru naučíte během čtyřdenního školení, které vás může stát 380 až 960 dolarů. Oblíbeným příkladem je však podle Dalia slabika: "om".

Jakmile máte svou mantru, "sedíte v klidu a opakujete si ji stále dokola," říká. Nakonec toto opakování vytlačí ostatní myšlenky a uvede vás do transcendentního stavu. "Jste klidní. Jste v klidu," říká. "Nejste vzhůru, ale ani nespíte."

V běžný den absolvuje Dalio jedno dvacetiminutové sezení hned po ranním probuzení a další těsně před večeří. Říká, že každé z nich je jako "dvacetiminutová dovolená", která zmírňuje úzkosti a uvádí ho do stavu uvolnění - což mu umožňuje činit lepší obchodní rozhodnutí.

Říká, že je důležitější absolvovat dvě sezení denně, než se je snažit absolvovat každý den ve stejnou dobu. Pokud pracovní povinnosti naruší jeho běžný režim, přidá meditaci jinam ve svém rozvrhu, aby si udržel frekvenci dvou sezení denně. A čím častěji to budete dělat, říká, tím snadněji začnete během dne vnímat, kdy by meditace mohla být potřebná: "Můžete cítit tu malou úzkost nebo cokoli jiného a říkáte si: 'Ach, musím jít meditovat'.

Co je smyslem a jaké jsou výsledky?

Výzkum z roku 2016 ukazuje, že praktikování TM může pomoci zmírnit stres, úzkost a depresi. Pro Dalia je tu ještě jeden bonus: "Když se do meditace ponoříte, napadají vás úžasné myšlenky." Je to "úžasné a zároveň frustrující", vysvětluje, protože smyslem meditace je odložit myšlenky a soustředit se na mantru. "Někdy mám skoro chuť mít vedle sebe tužku a papír," říká. "Nechci ztratit myšlenku."

Dalio má teorii: Během meditace vás napadají skvělé nápady, protože se dostáváte do svého podvědomí, kde se obvykle daří vaší kreativitě. Přirovnává to k uvolnění, které zažíváte při horké sprše, a nechává kreativní nápady, aby k vám prostě přicházely. "Když chcete být kreativní, neřeknete si, že půjdu tvrdě pracovat a přemýšlet o tom, že budete kreativní," říká.

Ačkoli se Dalio brání nutkání zapisovat si své nápady během meditačních sezení, říká, že z nich vychází lépe vybaven pro přijímání těžkých rozhodnutí. "Uvidím věci jasněji," říká.

Zdroj: cnbc.com, Unsplash

Podobné články