Manžel Nancy Pelosiové právě koupil akcie Tesly za 2,2 milionu dolarů.

Paul Pelosi, manžel demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, si podle nového finančního přiznání Kongresu 17.

Paul Pelosi, manžel demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, si podle nového finančního přiznání Kongresu 17. března koupil akcie společnosti Tesla v hodnotě téměř 2,2 milionu dolarů.

Manžel Pelosiové, povoláním investor a investor rizikového kapitálu, je osobně aktivním investorem do akcií. V lednu Paul Pelosi investoval do akcií společností American Express, Apple, PayPal a Walt Disney 2,9 milionu dolarů. Podle kongresových záznamů vydělal v posledních letech na obchodech s akciemi desítky milionů dolarů.

Podle současných zákonů musí členové Kongresu ze zákona zveřejnit všechny individuální obchody s akciemi a obchody svých nejbližších rodinných příslušníků do 30 až 45 dnů od uzavření obchodu s akciemi, v závislosti na druhu obchodu.

Pelosiho mluvčí Drew Hammill na dotaz ohledně obchodů s akciemi Paula Pelosiho začátkem měsíce uvedl, že "předseda parlamentu nevlastní žádné akcie".

"Mluvčí nemá žádné předchozí znalosti ani následnou účast na žádných transakcích," uvedl Hammill ve svém prohlášení.

Podle zveřejněných finančních informací Pelosiové koupil její manžel 17. března 2 500 akcií společnosti Tesla - v té době v hodnotě téměř 2,2 milionu dolarů - uplatněním kupních opcí s realizační cenou 500 dolarů za akcii. Platnost opcí měla podle zveřejněných údajů vypršet následující den.

Akcie společnosti Tesla se 23. března obchodovaly za cenu blízkou 1 000 USD za akcii.

Společnost Tesla, která vyrábí elektromobily a solární panely, podle zveřejněných informací o lobbování, které shromáždila nestranická výzkumná organizace OpenSecrets, vydává ročně stovky tisíc dolarů na lobbování u federální vlády. Generálním ředitelem společnosti Tesla je Elon Musk, který je podle Bloomberg Billionaire Index nejbohatším člověkem na světě.

Transakce s akciemi manžela Pelosiové přicházejí v době, kdy Kongres v současnosti diskutuje o tom, zda zakázat členům Kongresu a jejich manželům obchodovat s jednotlivými akciemi.

Téma se znovu dostalo do popředí zájmu poté, co Insider v prosinci zveřejnil své vyšetřování "Conflicted Congress", v němž zjistil, že 59 zákonodárců a nejméně 182 vysoce postavených zaměstnanců Kongresu porušilo zákon o zastavení obchodování se znalostmi Kongresu z roku 2012.

Pelosiová se stala terčem ostré kritiky poté, co po vyšetřování odmítla myšlenku zakázat členům Kongresu a jejich manželům obchodovat s individuálními akciemi během výkonu funkce.

"Jsme volnotržní ekonomika. Měli by mít možnost se na ní podílet," řekla Pelosiová na své týdenní tiskové konferenci.

Krátce poté však změnila kurz a naznačila, že by byla otevřená tomu, aby Kongres zvážil legislativu, která by členům zakázala obchodování s akciemi.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články