McDonald’s dočasně uzavírá 850 restaurací v Rusku

McDonald’s v úterý oznámil, že dočasně uzavře 850 poboček v Rusku. Rozhodnutí přišlo téměř dva týdny poté, co ruské síly napadly Ukrajinu.

McDonald’s v úterý oznámil, že dočasně uzavře 850 poboček v Rusku. Rozhodnutí přišlo téměř dva týdny poté, co ruské síly napadly Ukrajinu.

Generální ředitel Chris Kempczinski napsal v dopise franšízantům a zaměstnancům, že řetězec pozastaví veškeré operace v Rusku. Nadále však bude vyplácet mzdu svým 62 000 ruským zaměstnancům a její charitativní organizace Ronald McDonald House Charities bude nadále fungovat.

V posledních dnech byl gigant rychlého občerstvení kritizován za to, že o válce mlčí, vzhledem k relativně velké ruské stopě. Restaurace McDonald’s v Rusku a na Ukrajině představují 2 % celkových tržeb, zhruba 9 % příjmů a 3 % provozních příjmů.

McDonald’s dlouhodobě má symbolickou roli i v Rusku. Řetězec otevřel svou první pobočku před 32 lety v Moskvě, pár měsíců před kolapsem Sovětského svazu.

"Za více než třicet let, co McDonald's působí v Rusku, jsme se stali nezbytnou součástí 850 komunit, ve kterých působíme," napsal Kempczinski ve svém dopise. "Naše hodnoty zároveň znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině."

Přibližně 84 % ruských poboček McDonald’s vlastní  samotná společnost, zatímco zbytek provozují franšízanti. Vlastnictví více restaurací generuje společnosti vyšší příjmy, ale otevírá ji většímu riziku v době nepokojů nebo ekonomického poklesu.

Kempczinski řekl, že není možné předvídat, kdy bude McDonald's schopen otevřít své ruské restaurace. Společnost zažívá narušení dodavatelského řetězce a další provozní problémy.

Řekl také, že McDonald’s vyplácí ukrajinským zaměstnancům plné mzdy a daroval 5 milionů dolarů do svého fondu pomoci zaměstnancům. Společnost monitoruje i humanitární situaci.

Následuje i KFC

Oznámení McDonald’s přichází poté, co společnost Yum Brands řekla, že pozastaví rozvoj restaurací a investice v Rusku. Vlastník KFC má v Rusku více než 1000 restaurací, které představují zhruba 2 % jeho celkových tržeb.

Starbucks dosud nepozastavil žádnou ze svých ruských poboček, kde všechny jeho kavárny provozují franšízanti. Kavárenský řetězec má asi 130 míst po celé Ukrajině a Rusku. Generální ředitel Kevin Johnson však ruský útok na Ukrajinu odsoudil a přísahal, že licenční poplatky ze svého ruského podnikání věnuje na humanitární účely na Ukrajině.

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

Nejnovější články