Melbourne ukončilo v pátek lockdown. Pět milionů lidí muselo 262 dní dodržovat přísnou karanténu. Nebylo žádné jiné město na světě, které by drželo tak dlouho své obyvatele v izolaci.
Přestože v australském státě Victoria, kde je Melbourne hlavním městem, stále přibývá případů koronavirů, míra dvojitého očkování už dosáhla 70 procent. To byl podle premiéra státu Daniela Andrewse důvod ke zrušení lockdownu, který provázel i kontroverzní zákaz vycházení.
S uvolněním se tak obyvatelům Melbourne vrátila řada svobod, včetně možnosti volného pohybu nebo částečně omezených návštěv restaurací, kaváren i různých kulturních akcí.
Austrálie přitom původně prosazovala strategii zvládnutí pandemie dosažením nulového výskytu Covid-19. Poté, co ji postihla třetí vlna infekcí s variantou Delta, země od svého původního záměru upustila. Zavedla rozsáhlý systém očkování, bez něhož například zaměstnanci přicházeli o práci i různé finanční podpory.
Na páteční „Den svobody“ má brzy navázat další vlna výrazného uvolnění, včetně znovuotevření mnoha malých obchodů. Podle premiéra Andrewse nejpozději do čtrnácti dnů, po dosažení 80 procent plně očkovaných obyvatel.
Podle australských médií stále zůstává přes 500 obyvatel státu Victoria s covidem v nemocnicích a stovka pacientů je na lůžkách s intenzivní péčí. „Většinu hospitalizovaných tvoří riziková skupina - nenaočkovaní lidé,“ sdělil pro televizní stanici 9news premiér státu Andrews. Austrálie proto hodlá nakoupit 300 000 balení nového léku Molnupiravir od americké společnosti Merck, který snižuje až o polovinu riziko hospitalizace a úmrtí.
Navzdory nárůstu v posledních měsících jsou celkové počty případů v šestadvasetimilionové Austrálii ve srovnání s jinými zeměmi poměrně malé. Od počátku pandemie zdravotníci evidují přes 143 000 případů a 1 530 úmrtí.
Zdroje: abc.net.au, 9news.com.au, Unsplash