Autor: Filip Kejval

Měli byste si koupit 5 akcií s nejvyššími dividendami v indexu S&P 500?

Investoři by si o těchto společnostech měli položit především dvě klíčové otázky. Kolik společností v indexu S&P 500 vyplácí dividendy? Odpověď: Kolik z nich vyplácí dividendy? Téměř čtyři z pěti.

Investoři by si o těchto společnostech měli položit především dvě klíčové otázky.

Kolik společností v indexu S&P 500 vyplácí dividendy? Téměř čtyři z pěti.

Ne všechny z nich však vyplácejí dividendy, které jsou obzvláště atraktivní. Koneckonců průměrný výnos společností v tomto indexu velkých firem činí při současných cenách akcií pouze 1,6 %. Některé jeho součásti však z různých důvodů přinášejí nebývale vysoké výnosy. Pokud tedy chcete do svého portfolia zařadit investice přinášející výnos, možná vás to bude zajímat:

Pět akcií v indexu S&P 500 s největší dividendou

Představíme si nejprve pět nejlepších akcií indexu S&P. Každá z těchto akcií vyplácí dividendu s mimořádně vysokým výnosem.

Dividendový výnos společnosti Pioneer Natural Resources (PXD) aktuálně činí 11,2 %. Jedná se o velkého nezávislého producenta ropy a zemního plynu, který vyplácí základní dividendu plus variabilní dividendu, která se může měnit v závislosti na volném peněžním toku.

Těžař ropy a zemního plynu Coterra Energy (CTRA) vyplácí při současné ceně akcií šťavnatý dividendový výnos ve výši téměř 9,7 %. Společnost byla před fúzí se společností Cimarex Energy v roce 2021 známá pod názvem Cabot Oil and Gas.

Protože je společnost Vornado Realty Trust (VNO) organizována jako realitní investiční fond (REIT), musí každoročně vracet akcionářům nejméně 95 % svých zdanitelných příjmů ve formě dividend. Dividendový výnos společnosti v současné době činí více než 9,6 %

Pioneer Natural Resources není jedinou ropnou společností v indexu S&P 500 s programem pevných plus variabilních dividend. Společnost Devon Energy (DVN) má podobnou dvousložkovou dividendu, která v současné době vynáší téměř 8,4 %

.

Tabákový gigant Altria (MO) je dlouhodobě oblíbenou společností výnosových investorů. S dividendovým výnosem přes 8,1 % je oblíbený i dnes.

Dvě klíčové otázky

Investoři by neměli automaticky kupovat pět nejlépe vyplácejících dividendových akcií v indexu S&P 500 jen proto, že jejich výnosy jsou právě teď atraktivní. Místo toho je třeba si nejprve položit dvě klíčové otázky.

Je dividenda v bezpečí?

Akcie může mít nebývale vysoký dividendový výnos, ale přesto může být pro příjmové investory špatnou volbou, pokud hrozí snížení výplaty. Skvělým příkladem je společnost Lumen Technologies. Tato technologická společnost měla až donedávna nejvyšší dividendový výnos v indexu S&P 500. V současnosti se však její dividendový výnos pohybuje na úrovni 1,5 %.

Úplné zastavení výplaty dividend je nejhorším možným scénářem. Běžnější je, že je společnosti spíše snižují než ruší. Jako příklad můžeme uvést variabilní dividendy ropných společností, které v poslední době klesají v souvislosti s poklesem cen ropy.

A co pokles ceny akcií?

Také dividendový výnos, který se pohybuje ve stratosféře, nemusí stačit k vyrovnání poklesu ceny akcií, který utrpěla společnost se špatným výhledem. Nezapomeňte také, že některé společnosti mohou mít poměrně dobré krátkodobé vyhlídky, ale neutěšené dlouhodobé vyhlídky - nebo naopak.

Jasné a jasné

Je tedy některá z těchto vysoce výnosných dividendových akcií v indexu S&P dobrou volbou k nákupu v současné době? Podle mého názoru je několik kladných a několik záporných odpovědí.

Altria si dlouhodobě vede skvěle. Její dividenda je rozhodně atraktivní. Pochybuji však o dlouhodobých vyhlídkách společnosti. A osobně bych neinvestoval do společnosti, jejíž produkty v průběhu let zabily miliony lidí. Takže Altria je pro mě tvrdé ne.

Vornado také není akcií, kterou bych chtěl mít ve svém portfoliu. Dividenda společnosti je vysoká. Vornado je však do značné míry závislé na pronájmu kancelářských prostor. Po COVID-19 to není zdaleka tak perspektivní trh jako dříve.

Na druhou stranu si myslím, že díky krátkodobému větru do plachet u energetických akcií jsou společnosti Pioneer Natural Resources, Coterra a Devon dobrou volbou pro příjmové investory. Jistě, dividendy společností Pioneer a Devon budou poněkud kolísat s měnícími se cenami ropy. Plně však očekávám, že jejich dividendové výnosy budou ještě dlouho atraktivní.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články