Autor: Petr Jůn

Microsoft chce uhájit pozici jedničky na trhu, přichází s novým produktem

Americká akciová společnost Microsoft Corporation, obchodující se na největším elektronickém akciovém burzovním trhu Nasdaq pod ticker symbolem MSFT, v úterý oznámila vydání nové verze operačního systému se zaměřením na školní prostředí. Spolu s tím nabídne na trhu i nový produkt.

Americká akciová společnost Microsoft Corporation, obchodující se na největším elektronickém akciovém burzovním trhu Nasdaq pod ticker symbolem MSFT, v úterý oznámila vydání nové verze operačního systému se zaměřením na školní prostředí. Spolu s tím nabídne na trhu i nový produkt.

Nová verze nedávno vydaného operačního systému Windows 11 nese označení Windows 11 SE a je určena primárně školákům. Přináší s sebou jednoduchost, přehlednost a několik vhodných vychytávek, které by se studentům při práci s počítači mohly hodit.

Například při vyhledávání programů či souborů se Průzkumník souborů otevře v přehledném celoobrazovkovém režimu a ulehčí tak práci s nastavením velikosti okna aplikace. Velký důraz je kladen také na bezpečnost zařízení i studentů. O stahování a instalaci aplikací přímo do zařízení se tak mohou starat pouze správci IT. Zajištěna je také podpora mnoha aplikací třetích stran, aby si školy mohly vybrat ty, které jim vyhovují.

Při tvorbě nové verze operačního systému se nezapomnělo ani na studenty s ne zrovna optimálním internetovým připojením. Počítače vybavené touto verzí budou umět ukládat data na OneDrive a lokální disk zároveň, čímž se tato data stanou přístupná i v režimu offline. S opětovným připojením k internetu pak operační systém změny synchronizuje.

Počítače vybavené Windows 11 SE se navíc podle zásad Intune for Education, cloudové služby Microsoftu, která mimo jiné zajišťuje zabezpečení školních dat, budou aktualizovat potichu, mimo dobu vyučování.

Společnost vedle nového operačního systému zároveň přichází na trh s novým produktem. Tím je Surface Laptop SE, tedy malý počítač vážící 1,11 kg s výdrží baterie až 16 hodin běžného používání, jehož cena bude začínat na pouhých 249 dolarech, což v přepočtu dělá asi 6500 korun s DPH.

Společnost tím reaguje na vývoj v americkém školství, které si pomalu podmaňují společnosti Google a Apple se svými Chromebooky, respektive iPady. Studenti si během přechodu na on-line výuku začali bleskovou rychlostí pořizovat levné notebooky, jakým například takový Chromebook je. Vzhledem k tomu, že učitelé stále online výuku využívají, přichází Microsoft s konkurenčním produktem, kterým by rád upevnil pozici jedničky na trhu.

Co se technických parametrů nového zařízení týče, tak základní model Surface Laptop SE obsahuje 11,6palcový displej s rozlišením 1366 x 768 pixelů a tlustými okolními rámečky. Poháněn je procesorem Intel Celeron, paměť RAM dosahuje kapacity 4 nebo 8 GB a k dispozici je buď 64, nebo 128 GB úložiště. Je vyroben kompletně z plastu a v zavřeném stavu má tloušťku 18 mm.

Microsoft u svých nových počítačů zajišťuje, že budou mít nainstalovanou pouze jednu verzi aplikací, jako je například OneNote nebo PowerPoint, takže studenti nebudou stavěni před volbu výběru. Společnost zároveň očekává, že většina zařízení s Windows 11 SE bude pro školy k dispozici k objednání ještě letos a následně v příštím roce 2022.

 

Zdroje: cnbc.com, microsoft.com, smartmania.cz, unsplash.com

Nejnovější články