Autor: Adam Spáčil

Miliardář Charlie Munger na výročním setkání Daily Journalu kritizuje obchodníky, kritizuje kryptoměny a bije na poplach kvůli inflaci

Charlie Munger na středečním výročním shromáždění akcionářů společnosti Daily Journal varoval před nebezpečnými spekulacemi na trzích, odsoudil kryptoměny a spustil inflační alarm.

Charlie Munger na středečním výročním shromáždění akcionářů společnosti Daily Journal varoval před nebezpečnými spekulacemi na trzích, odsoudil kryptoměny a spustil inflační alarm. Akci přenášela společnost Yahoo Finance.

Munger je známý především jako obchodní partner Warrena Buffetta a místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway. Od roku 1977 působí také jako předseda deníku Daily Journal a nadále spravuje investiční portfolio společnosti.

Tento 98letý investor, polyhistor a amatérský architekt je známý svou neomaleností; mezi jeho nejpamátnější výroky patří odmítnutí bitcoinu jako "jedu na krysy" a označení společnosti Robinhood za "hazardní hernu", která je "pod úroveň opovržení".

Zveřejnění informací

Munger byl požádán, aby prozradil, jaký cenný papír deník Daily Journal ve čtvrtém čtvrtletí nakoupil s maržovým dluhem. Odmítl jej prozradit s tím, že Berkshire i Daily Journal sdílejí pouze to, co musí, aby ostatní investoři nevěděli, co kupují.

Investování v Číně

Předseda deníku Daily Journal byl dotázán, proč rád investuje v Číně, zatímco jiní špičkoví investoři, jako například Jeff Gundlach, se toho obávají. Munger vyzdvihl obrovský počet obyvatel a technologický pokrok Číny a vysvětlil, že do této země investuje, protože v ní může získat lepší hodnotu.

"K Rusku mám stejný vztah jako on k Číně," říká Munger o Gundlachovi a dodává, že s obavami šéfa DoubleLine Funds soucítí.

Munger byl dotázán na rizika spojená s jeho sázkou na Alibabu a nezveřejněnou sázkou na pákový efekt. "Nevadí nám ani malá marže," řekl.

Investorský veterán vysvětlil, proč on a Buffett investují v Číně, a uvedl, že čínské společnosti jsou v porovnání s konkurencí silnější a levnější než američtí konkurenti.

"Warren, stejně jako mnoho dalších inteligentních lidí, rád investuje tam, kde je mu to osobně příjemné," řekl Munger a dodal, že jemu je Čína příjemnější než Buffettovi.

"Nemyslím si, že Alibaba je tak pevně zakořeněná jako třeba Apple nebo Alphabet," řekl Munger a předpověděl, že internet bude vysoce konkurenční oblastí bez ohledu na velikost.

Crypto

"Jsem hrdý na to, že jsem se tomu vyhnul. Je to jako nějaká pohlavní nemoc... Prostě to považuji za něco pod úroveň opovržení," řekl Munger o kryptoměnách. Tvrdil, že lidé tokeny vítají kvůli jejich užitečnosti při vydírání, únosech a daňových únicích, a řekl, že obdivuje čínskou vládu za jejich zákaz.

Munger uvítal myšlenku Federální rezervní systém digitální měny centrální banky (CBDC) a poznamenal, že podle jeho názoru jsou bankovní účty rovnocenné digitálním měnám.

Spekulace na trhu

"Velký short squeez na GameStop byl mizerný exces, stejně jako bitcoinová záležitost byla mizerný exces," řekl Munger a dodal, že do rizikového kapitálu se vrhá příliš mnoho peněz. Varoval, že někteří lidé využívají akciový trh jako "hernu", a řekl, že kdyby byl diktátorem světa, zavedl by daň z krátkodobých zisků, která by snížila likviditu akciového trhu a odradila od krátkodobých investic.

"Není to dobré manželství a potřebujeme se rozvést," říká o častém nákupu a prodeji akcií.

Munger přirovnal bezuzdné spekulace na trzích k opilecké rvačce a varoval, že by mohly mít pro lidstvo zničující důsledky. Předpověděl, že současná bublina cen aktiv skončí špatně, ale řekl, že nedokáže předpovědět, kdy praskne.

Inflace

"Problémy, které nás potkají, mohou být horší než ty, s nimiž se potýkal Volcker, a bude těžší je napravit," řekl Munger, když byl požádán, aby srovnal současnou prudkou inflaci s prudkým růstem cen v 70. letech.

Munger byl dotázán, co by měli jednotliví investoři udělat, aby se připravili na inflaci. Prozradil, že jeho rodina vlastní akcie Berkshire, Costco, Daily Journal a některé čínské akcie prostřednictvím svého přítele a šéfa společnosti Himalaya Capital Management Li Lu.

"Může se stát, že si z několika možností budete muset vybrat tu nejméně špatnou," řekl.

Videohry

"Bobbyho Koticka mám opravdu rád, je to jeden z nejchytřejších manažerů, které znám," řekl Munger o generálním řediteli společnosti Activision Blizzard. Společnost Berkshire tento týden odhalila, že ve čtvrtém čtvrtletí koupila podíl ve vlastníkovi her "Call of Duty" a "World of Warcraft" ve výši 1 miliardy dolarů.

Munger předpověděl, že hraní her je tady, ale posteskl si, že videohry jsou příliš návykové a generace mladých mužů jejich hraním promrhá příliš mnoho času. Vyjádřil také svůj odpor k násilným videohrám, ale jiné hry oslavoval jako neškodné potěšení.

Investor bagatelizoval metaverse a naznačil, že Activision Blizzard a další společnosti se staly velmi velkými díky vytváření tradičních her.

Energie

Munger podpořil vládu USA v investicích do obnovitelných zdrojů s tím, že tento přístup by zachoval cenné zásoby ropy, a nechce, aby se přírodní zdroje rychle vyčerpaly.

Setkání v Berkshire a pandemie

Munger předpověděl, že výroční zasedání společnosti Berkshire se letos bude konat osobně. Naznačil, že pandemie by mohla ustoupit hrozbě podobné chřipce, která způsobí 30 000 až 60 000 úmrtí ročně, a Američané by se s ní mohli naučit žít.

Investování

"Vždycky hledám něco, co je dost dobré na to, abych do toho vložil Mungerovy peníze, peníze Berkshire nebo peníze Daily Journal," řekl Munger. Bagatelizoval význam výběru jednoho indexu na úkor druhého a řekl, že se snaží plavat proti proudu, jak nejlépe umí.

Technologičtí giganti

Munger uvedl, že očekává, že Microsoft, Apple a Alphabet budou za 50 let opravdu silné společnosti. Poznamenal však, že by nepředpokládal, že giganti obchodních domů z dob jeho mládí padnou na úbytě nebo že akcionáři General Motors či Kodaku budou zlikvidováni.

Práce na dálku

Munger poznamenal, že mnoho lidí si zvyklo nebýt pět dní v týdnu v kanceláři, a očekává, že to bude trvalá změna. Naznačil, že vedoucí pracovníci firem nebudou tak často létat po světě, aby se setkávali osobně.

Poznamenal, že ředitelé společnosti Berkshire se po léta osobně scházeli pouze dvakrát ročně, a je rád, že ostatní společnosti šetří peníze a jednají efektivněji. Řekl, že může být dobře, když lidé budou méně dojíždět, protože to ušetří čas a sníží dopravu.

Stimul

Munger uvedl, že bývalý ministr financí Larry Summers měl pravděpodobně pravdu v tom, že americká vláda poskytla příliš mnoho stimulů a příště by měla být při jejich poskytování méně liberální.

Kapitalismus

Munger zdůraznil, jak důležitý byl pro hospodářský úspěch Číny kapitalismus "s čínskými rysy".

Noviny a politika

Většina novin zanikne a v provozu zůstanou jen ty největší a nejsilnější, řekl Munger. Posteskl si nad ztrátou neutrálních hlasů v médiích a dále poukázal na gerrymandering a prudké výkyvy v politice, kdy je jedna strana nahrazována druhou a naopak.

Munger si také stěžoval na zakořeněnou polarizaci mezi zákonodárci a přirovnal ji k tomu, jak se USA po druhé světové válce staly spojenci Německa a Japonska.

Koleje bez oken

"Nikdo se zdravým rozumem by nedal přednost prázdné zdi v ložnici před stěnou s oknem," řekl Munger o svém kontroverzním architektonickém návrhu univerzitní koleje. Vysvětlil, že návrh je kompromisem a že pokoje na výletních lodích mají také nedostatek oken.

"Ten ubohý architekt, který mě kritizoval, je prostě ignorant," řekl Munger. "Nemůže si pomoci."

Costco

"Vždycky jsem věřil, že nic nemá nekonečnou cenu," řekl Munger a poznamenal, že akcie Costco by mohly být tak drahé, že by je nekoupil. Řekl však, že kdyby měl na starosti rozmístění peněz státního investičního fondu, koupil by Costco za současnou cenu.

Munger uvedl, že tento velkoplošný prodejce bude na internetu "absolutním titánem" vzhledem ke své kupní síle a loajální zákaznické základně. "Myslím, že to bude velká a silná společnost, kam až dohlédnete," pokračoval a dodal, že má podle něj dobrou kulturu a morální étos.

Pasivní investování

"O Larrym Finkovi mám dobré mínění, ale nejsem si jistý, jestli chci, aby se stal císařem," řekl Munger a varoval, že příliš mnoho pasivního investování by nebylo žádoucí.

Hotovost a Berkshire

"Za celý svůj dospělý život jsem nikdy nehromadil hotovost a nečekal na lepší podmínky," řekl Munger s tím, že vždy kupuje to nejlepší, co najde.

Poznamenal, že Berkshire má přebytečnou hotovost, ale nedrží ji ve snaze načasovat trh, jen nemůže najít příležitosti k jejímu využití.

"Nemůžeme si koupit žádné věci za ceny, které jsme ochotni zaplatit," řekl Munger o společnosti Berkshire. Uvedl, že ostatní zájemci zvyšují ceny akvizic a mnoho nákupů je poháněno chutí bankéřů vydělávat na poplatcích z transakcí.

Podle Mungera se investoři obávají správných věcí, pokud mají obavy z inflace a budoucnosti republiky.

Investiční poradenství

Munger řekl, že nemá žádnou univerzální radu pro investování. Poznamenal, že někteří lidé jsou dostatečně geniální na to, aby investovali do nejmodernějších technologií, a jiní by měli mít skromnější ambice. Doporučil, aby lidé zhodnotili své schopnosti a podle toho investovali.

"Vítejte v dospělém životě," řekl Munger na adresu lidí, pro které je současný trh složitý a obtížný. Dodal, že lidé, kteří dnes absolvují vysoké školy, budou mít mnohem těžší práci zbohatnout než on.

Lidstvo

Munger oslavoval společenský a technologický pokrok posledních staletí, ale poznamenal, že lidé jsou dnes méně šťastní, protože jsou posedlí tím, co mají všichni ostatní.

"Svět není poháněn chamtivostí, ale závistí," řekl. Investor uvedl, že "zvítězil nad závistí", ale ostatní lidi "to dohání k šílenství".

Munger si posteskl nad touhou lidí po luxusním zboží a zároveň poznamenal, že jejich poptávka je hnacím motorem kapitalistického systému. "Kdo sakra potřebuje hodinky Rolex, aby ho kvůli nim mohli přepadnout?" zeptal se.

Vztah s Buffettem

"Bůh se chystá udělit Warrenovi a mně jiný druh požehnání," řekl Munger s odkazem na jejich smrtelnost. "Warren a já jsme měli skvělý běh," pokračoval. "Jednou ze skvělých věcí je, že jsme byli obklopeni úžasnými lidmi."

"Warren a já jsme měli velké štěstí a samozřejmě se z toho můžete poučit," řekl Munger.

Tajemství šťastného života

"Realistická očekávání, což znamená nízká očekávání," řekl Munger o tom, proč je v životě spokojený. "Berte životní výsledky jako dobré i špatné tak, jak se dějí, s určitou dávkou stoicismu."

Náhodní guruové

"Warren a já jsme náhodní guruové," řekl Munger a poznamenal, že kdysi s Buffettem znali všechny své akcionáře, ale postupem času jim naslouchalo stále více lidí a otázky byly stále podivnější. Munger řekl, že mu zpočátku bylo nepříjemné pronášet tolik prohlášení, ale on i Buffett si na to zvykli a doufal, že diváci také.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články