Autor: Adam Spáčil

Může bitcoin dosáhnout 1 milionu dolarů?

Někteří odborníci na kryptoměny se shodují, že by tato mince mohla mít za necelých deset let hodnotu v řádu milionů.

Někteří odborníci na kryptoměny se shodují, že by tato mince mohla mít za necelých deset let hodnotu v řádu milionů. Má tato myšlenka nějaký smysl?

Vždy, když Bitcoin vykazuje známky života, investoři se začínají zajímat o to, jakou hodnotu by tato kryptoměna mohla mít v dlouhodobém horizontu. V prvních dnech se zdálo, že Bitcoin nemá žádnou hodnotu. Prvním známým nákupem fyzické věci s platbou digitální měnou byla objednávka dvou velkých pizz v květnu 2010 výměnou za 10 000 Bitcoinů. V roce 2013 se měna vyšplhala na 1 000 dolarů za bitcoin, v roce 2017 se zastavila těsně pod hranicí 20 000 dolarů a v listopadu 2021 se vyšplhala na zhruba 68 800 dolarů za minci.

Bitcoin urazil dlouhou cestu od ceny 0,2 centu za minci založené na pizze. Při dnešní ceně 21 230 dolarů za bitcoin utratil Laszlo Hanyecz za tyto rajčatové koláče efektivně 212 milionů dolarů. Jestliže se tedy hodnota této kryptoměny za 12 let znásobila více než 10 milionkrát, mohlo by se zdát spravedlivé očekávat, že během příštího desetiletí bude mít cenu milion dolarů.

Mnozí odborníci a slavní investoři říkají "ano"

.

Dosažení 1 000 000 USD za bitcoin do roku 2030 je poměrně populární prognóza.

Je pravda, že všichni tito bitcoinoví býci mají na trhu s bitcoiny významné finanční zájmy. Pokud by například mince někdy dosáhla hodnoty 1 milionu dolarů, současná zásoba zhruba 130 000 Bitcoinů by se zvýšila z 2,8 miliardy dolarů na 130 miliard dolarů. V důsledku toho by se společnost MicroStrategy stala finanční těžkou vahou s hotovostními rezervami založenými na Bitcoinech srovnatelnými s konkurenty v softwarovém sektoru, společnostmi Microsoft a Alphabet.

Lidé jako Michael Saylor a Cathie Woodová zároveň vkládají své peníze tam, kde jsou. Pokud se mýlí a Bitcoin nikdy nenahradí zlato jako standardní držitel dlouhodobé hodnoty, mohli by přijít o každý cent z masivních investic, které dosud vložili. A co je možná ještě důležitější, mohli by vypadat docela hloupě, pokud by jejich velké sázky na Bitcoin nevyšly podle plánu. Nikdo nechce takto ztratit tvář, zejména v odvětví, kde vám solidní pověst vynese více klientů a partnerů.

Co by se mohlo pokazit?

Regulátoři a vlády po celém světě stále ještě řeší, jak s těmito novodobými digitálními aktivy naložit. Některé z nich mohou nastavit příliš drakonické rámce pro obchodování, transakce a vlastnictví kryptoměn, včetně bitcoinu. Domácí snahy o tvorbu pravidel jsou samozřejmě důležité zejména pro nás investory. Bude trvat ještě několik let, než se tento konkrétní zdroj nejistoty uklidní.

Bitcoin má určitě náskok před kryptokonkurencí, pokud jde o narušení trhu se zlatem - ale tato budoucnost není vytesána do kamene. Mohou přijít další digitální mince s lepší technologií, bezpečnějšími transakcemi a dalšími bezkonkurenčními výhodami. V takovém světě bychom se mohli dočkat toho, že korunu Bitcoinu uchvátí jiné jméno a vyzve první investory, aby se přizpůsobili, nebo zůstali pozadu.

Takže nadšenci do Bitcoinu, jako jsou Michael Saylor a Arthur Hays, mohou stále o všechno přijít. Myslím si však, že kryptoměny tu zůstanou, a existuje dobrý důvod věřit, že Bitcoin zůstane základním kamenem tohoto vyvíjejícího se trhu. Na cestě k němu bude docházet k volatilitě a současná krize kryptoměn by mohla trvat roky, stejně jako ta minulá. To je ale v pořádku. Jsem v této investici dlouhodobě.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články