Autor: Adam Spáčil

Na trzích se teď není kam schovat, protože akcie, dluhopisy i kryptoměny jsou na dně

Tento rok byl pro investory krutý. Zdá se, že ani ne v polovině roku 2022 neexistuje žádný kout trhu, který by poskytoval bezpečné útočiště, a akcie, dluhopisy i kdysi vysoce prosperující trh s kryptoměnami se propadají.

Tento rok byl pro investory krutý.

Zdá se, že ani ne v polovině roku 2022 neexistuje žádný kout trhu, který by poskytoval bezpečné útočiště, a akcie, dluhopisy i kdysi vysoce prosperující trh s kryptoměnami se propadají.

To znamená, že diverzifikace - klíčový princip zdravého portfolia - nedokázala ochránit investice před trojicí rizik, včetně rostoucích úrokových sazeb, rekordní inflace a zpomalujícího se hospodářského růstu.

Tyto tři faktory jsou receptem na stagflaci, tedy ekonomický scénář, kdy je inflace vysoká, hospodářský růst se zpomaluje a nezaměstnanost neustále roste. To by byla pro investory hrozivá zpráva, vzhledem k tomu, že když se Amerika naposledy potýkala se stagflací v 70. letech minulého století, ztratila deset let, pokud jde o akciový trh.

Jediným chybějícím prvkem stagflace je prozatím rostoucí nezaměstnanost, neboť nedávné údaje naznačují přetrvávající napjatý trh práce a historicky nízkou míru nezaměstnanosti 3,6 %.

Přestože v posledních týdnech došlo k nárůstu propouštění v různých technologických společnostech, na každého nezaměstnaného v USA stále připadají dvě volná pracovní místa. Dokud bude trh práce silný, mohla by se americká ekonomika vyhnout období hospodářské stagflace.

To by byla vítaná zpráva pro investory do akcií i dluhopisů. Index S&P 500 se od začátku roku snížil o 15 %, zatímco index Bloomberg-Barclays US Aggregate Bond se za stejné období snížil o 10 %.

Dluhopisy jsou obvykle negativně korelovány s akciemi a poskytují investorům ochranu v obdobích poklesu akciového trhu. Protože však rostoucí úrokové sazby vedou k poklesu cen dluhopisů, nelze se poklesu dluhopisů vyhnout, dokud bude Federální rezervní systém pokračovat ve zvyšování sazeb.

Není to poprvé, co akcie a dluhopisy klesají společně. V roce 2018 jak index S&P 500, tak agregátní dluhopisový index vykázaly záporné výnosy, protože Fed zvýšil úrokové sazby a snížil svou rozvahu. Nyní se Fed pouští do podobného cyklu zpřísňování, ale v mnohem větším měřítku.

Ani investoři do kryptoměn se nevyhnuli masakru, bitcoin od začátku roku klesl o 30 % a jeho rekordní hodnota z listopadu se snížila o více než 50 %. To, co mnozí považovali za zajištění proti inflaci, se vzhledem k omezené nabídce bitcoinů, která činí 21 milionů mincí, ukazuje jako rizikové aktivum silně korelované s technologickými akciemi.

Jediné třídy aktiv, které se v roce 2022 ukázaly jako vítězné, jsou komodity a hotovost. Prudký nárůst cen ropy v důsledku války Ruska proti Ukrajině vedl k omezení dodávek a prudkému růstu cen plynu a ropy. To se promítlo do větších zisků energetických společností.

A pak je tu hotovost. I přes inflaci na 40letých maximech se hotovost v roce 2022 zatím ukázala jako král - Bloomberg Dollar Spot Index v roce 2022 vzrostl o 0,6 %. A drobní investoři drží hodně hotovosti. Podle údajů ICI přesáhla minulý týden hotovost drobných investorů ve fondech peněžního trhu 1,4 bilionu dolarů.

Zda je odklon od akcií a dluhopisů a přechod k bezpečným aktivům, jako je hotovost, pro investory správný, se ukáže koncem tohoto týdne, kdy budou zveřejněny údaje o indexu spotřebitelských cen. Pokud inflace vykáže známky poklesu, může to dát Fedu více prostoru pro plánování zvyšování sazeb, což by mohlo podpořit oživení rizikových aktiv.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články