Autor: Radka Guzi

Nafta a benzin opět zdražují

Po velice mírném zlevnění, opět čelíme tomu, že ceny pohonných hmot zase rostou. Ke zdražení přispělo také zvýšení spotřební daně z benzinu.

Po velice mírném zlevnění, opět čelíme tomu, že ceny pohonných hmot zase rostou. Ke zdražení přispělo také zvýšení spotřební daně z benzinu.

Benzin Natural 95 zdražil skoro o 3 koruny na litr a cena nafty povyskočila o 2,29 korun za litr. Což je jen další nepříjemnou zprávou pro české domácnosti a firmy. Jako by toho zdražování nebylo víc než dost, nyní se musíme vypořádat i s rostoucími cenami za pohonné hmoty.

Návrat spotřební daně

Od prvního října se spotřební daň za benzin vrátila na svoji původní květnovou úroveň, to znamená z 11,34 korun na 12,84 korun za litr. U nafty se návrat spotřební daně plánuje až na rok 2024. Snížená spotřební daň na naftu ve výši 8,45 korun bude až do prosince roku 2023. Aktuální zdražení se nám tak vrací na základě ukončení vládního opatření, které reagovalo na zvýšení cen pohonných hmot kvůli rusko-ukrajinské vojenské agresi.

Účinky vládního opatření

Otázka zní, jestli takto krátkodobá vládní opatření, jako bylo mírné snížení spotřební daně, mají ten správný ozdravný účinek, nebo je to spíše nezodpovědné „předepisování antibiotik“, které pak při „vážném stavu“ přestávají fungovat. Problém krátkodobých vládních opatření je zřejmě absence vidiny dlouhodobého horizontu, který je pro efektivní hospodaření naprosto nezbytný.

Ovlivnění inflace

Inflace se v naší domovině aktuálně pohybuje na 18 %. Jediný cenový pokles přitom byl v oblasti dopravy, a to vzhledem k mírnému poklesu cen za pohonné hmoty. Nyní lze očekávat, že návrat spotřební daně za benzin a celkové zvýšení cen pohonných hmot bude mít taktéž negativní dopad do čísel inflace nejen za měsíc říjen, ale i pro následující měsíce.

Mezinárodní trh a nízké marže

Zdražování cen pohonných hmot koresponduje s cenami na mezinárodním trhu, přičemž je veřejnost politickými představiteli ubezpečována, že marže čerpacích stanic jsou monitorované a jsou nízké. Ovšem i politici uznávají, že za minulý měsíc zaznamenaly, že marže čerpacích stanic byly extrémně vysoké, dokonce se jednalo o jedny z nejvyšších čísel za loňský rok. Zřejmě „pouhá“ kontrola a monitoring marží nebude rozhodně spásnou pomocí, která bude stačit pro pokles cen za pohonné hmoty.

Očekávání

Dle odhadů se předpokládá, že trend zdražování, nás jen tak neopustí. V řádu nejbližších týdnů se bude jednat o korunové skoky směrem nahoru. Stejně tak se očekává, že ceny pohonných hmot vzrostou i na mezinárodním trhu. Ekonomové predikují negativní postoj zejména kvůli situaci v rusko-ukrajinském konfliktu a kvůli stávce pracovníků ve francouzských rafinériích.

Problémy tak nastanou také pro dopravní firmy, které čelí už teď konkurenci, neboť dopravci z jiných států, například Polska mají velmi nízkou spotřební daň a naše firmy se oproti nim stávají méně konkurenceschopné.

 

Zdroje:

ct24.ceskatelevize.cz

unsplash.com

Nejnovější články