Autor: Filip Kejval

Největší japonský městský dodavatel plynu podepsal dohodu s ruskou firmou o dlouhodobém kontraktu na zemní plyn

Tokyo Gas, největší japonský městský dodavatel plynu, podepsal novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu s provozovatelem ruského projektu Sachalin-2, informovala v úterý agentura Reuters.

Tokyo Gas, největší japonský městský dodavatel plynu, podepsal novou dlouhodobou smlouvu o dodávkách zemního plynu s provozovatelem ruského projektu Sachalin-2, informovala v úterý agentura Reuters.

Sachalin předtím zastavil dodávku zkapalněného zemního plynu asijskému zákazníkovi kvůli problémům s platbami a zpožděním při podpisu revidované smlouvy, uvedla agentura Bloomberg. Revize žádá odběratele ruského zkapalněného zemního plynu, aby platili jinými měnami než americkým dolarem, pokud by západní sankce vedly k problémům s platbami.

Zastavení dodávek ze Sachalinu by znepokojilo zejména Japonsko, které je shodou okolností největším odběratelem sachalinského LNG. Země odebírá ze Sachalinu přibližně 9 % zemního plynu a v případě omezení dodávek jí hrozí výpadky elektřiny v letošní zimě.

Většina asijských odběratelů se zatím podpisu revidovaných smluv vyhýbala, uvedla minulý týden agentura Reuters, ale mluvčí společnosti Tokyo Gas uvedl, že japonský dodavatel se rozhodl smlouvu podepsat, protože podstatné náležitosti smlouvy, jako je objem zemního plynu, zůstaly stejné. Největší japonský dodavatel elektřiny, společnost JERA, minulý týden uvedla, že ze stejných důvodů podepsala revidované smlouvy i se Sachalinem, uvedla agentura Reuters.

Zemím, které smlouvu nepodepíší, hrozí, že si budou muset zajistit dodávky zemního plynu jinde, což je drahé, zejména s ohledem na prohlubující se energetickou krizi v Evropě. EU se snaží vytvořit vlastní zásoby zemního plynu v rámci příprav na zimu, což znamená, že konkurence v oblasti dodávek paliva by se mohla zintenzivnit, pokud se od Ruska odvrátí i předchozí asijští odběratelé LNG.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články