Autor: Adam Spáčil

Největší státní investiční fond na světě prohlásil, že se v souvislosti s invazí na Ukrajinu zbaví svých ruských aktiv

Obrovský norský státní investiční fond - největší na světě - se po invazi na Ukrajinu zbaví svých ruských investic.

Obrovský norský státní investiční fond - největší na světě - se po invazi na Ukrajinu zbaví svých ruských investic.

"Rozhodli jsme se zmrazit investice fondu a zahájili jsme proces výprodeje (z Ruska)," řekl v neděli na tiskové konferenci podle agentury Reuters premiér Jonas Gahr Støre.

Podle poskytovatele údajů Global SWF je Norges Bank Investment Management (NBIM) největším státním investičním fondem na světě. Na konci roku 2021 držel portfolio více než 9 000 akcií v hodnotě 1,3 bilionu dolarů, včetně 47 ruských společností a státních dluhopisů v hodnotě 25 miliard norských korun (2,78 miliardy dolarů), uvedla agentura Reuters s odvoláním na norskou vládu.

"Ruský útok na Ukrajinu zpochybnil bezpečnost Evropy způsobem, který jsme nezažili od druhé světové války," uvedl Støre v nedělním prohlášení, v němž vyjádřil podporu Ukrajině. "Zpochybňuje naše normy, hodnoty a principy, na nichž je založena naše demokratická společnost," dodal Støre podle překladu Financial Times.

Oznámení Norska přichází v době, kdy západní země a korporace zesilují ekonomickou izolaci Ruska, včetně vyřazení vybraných bank z bankovního systému SWIFT.

Britská ropná společnost BP se rovněž zbavuje svého 20% podílu v ruském státem podporovaném ropném gigantu Rosněfť. Předseda představenstva BP Helge Lund uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu byla "zásadní změnou", která ukončila třicetileté obchodní partnerství obou energetických gigantů.

Rozhodnutí Norska přišlo jen několik dní poté, co generální ředitel státního investičního fondu Nicolai Tangen hovořil o potížích s prodejem jeho ruských podílů, uvedla média Borsen. Ruský akciový trh se propadl, přičemž ruský index MOEX od počátku roku klesl o 35 %.

"Je to samozřejmě dilema, ale prodej z trhu není černobílý," řekl Tangen podle překladu FT dánským médiím. "Moskevská burza v posledních dnech výrazně klesla, a pokud bychom nyní prodali naše akcie, ruští oligarchové by je mohli levně nakoupit."

Podle agentury Reuters, která se odvolává na údaje společnosti Refinitiv Eikon, měl NBIM na konci roku 2020 nejcennější podíl v jednotlivých ruských společnostech ve státní Sberbank, následovaný energetickými společnostmi Gazprom a Lukoil.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články