Korunní princ Saúdské Arábie v sobotu řekl, že největší světový vývozce ropy má za cíl dosáhnout nulových emisí. Dle jeho výroku by se měla jeho vize uskutečnit do konce roku 2060. Navíc si Saúdská Arábie klade za cíl snížit emise uhlíku na téměř 280 metrických tun.
Korunní princ Mohammed bin Salman takto hovořil na “Saudi Green Initiative”. Po této události bude dále následovat důležitá již 26. konference OSN o změně klimatu, neboli COP26. Uskuteční se v Glasgow a to v termínu od 31. října do 12. listopadu. Na ní se snad podle bin Salmana dohodne OSN ohledně většího snížení emisí, v rámci boje proti globálnímu oteplování.
„Království Saúdské Arábie si klade za cíl dosáhnout do roku 2060 nulových emisí v rámci svého programu uhlíkového hospodářství, samozřejmě v souladu s plánem rozvoje království... a zároveň se zavazuje zachovat vedoucí roli království při posilování bezpečnosti a stability globálního ropného trhu,“ řekl princ Mohammed.
Spojené státy a EU chtějí, aby se Saúdská Arábie připojila ke globální iniciativě na snížení emisí metanu o 30 %. Americký vyslanec John Kerry se v pondělí zúčastní širšího ekologického summitu pro klimatické změny na Blízkém východě. Summit bude pořádat Rijád, signatář pařížského klimatického paktu, který navíc tvrdí, že nízká cena ropy by také mohla ochromit investice.
Princ Mohammed řekl, že ekologická iniciativa Saúdské Arábie má za cíl eliminovat 278 milionů metrických tun uhlíkových emisí ročně, oproti předchozímu cíli 130 milionů metrických tun.
Království se v březnu zavázalo snížit emise uhlíku o více než 4 %, včetně 50 % svých energetických potřeb z obnovitelných zdrojů a to vše do roku 2030. Navíc se zavázalo i k výsadbě miliard stromů v celém pouštním státě.
Spojené arabské emiráty začátkem tohoto měsíce oznámily plán na nulové emise do konce roku 2050.
Saúdská Arábie byla právě již dříve kritizována za to, že jedná příliš pomalu. Ekonomika království zůstává silně závislá na příjmu z ropy, protože ekonomická diverzifikace zaostává za ambicemi, které stanovil korunní princ Mohammed bin Salman.
Představitelé Saúdské Arábie totiž tvrdí, že svět bude v nadcházejících desetiletích i nadále potřebovat saúdskou ropu.
Odborní experti se shodují na tom, že je příliš brzy na to, aby se mohlo říci, jaký budou mít na celou situaci dopad nově vznikající saúdské solární a větrné projekty. ( První elektrárna na obnovitelné zdroje energie byla otevřena v dubnu a první větrná farma začala vyrábět elektřinu v srpnu. )
Megaprojekty, jako je futuristické město NEOM, také zahrnují plány na zelenou energii včetně vodíkové továrny v hodnotě 5 miliard dolarů.
Někteří investoři již vyjádřili obavy z velké uhlíkové stopy království. Jiní investoři se zas domnívají, že Saúdská Arábie vypouští nejméně uhlíku na barel ropy a že to tedy princ Mohamed s ekonomickou diverzifikací myslí vážně.
Zdroje: cnbc.com; facebook