Nová varianta Omicron: Máme se obávat?

Nejnovější verze je dosud nejsilněji zmutovaná verze Covidu-19 a má tak dlouhý seznam mutací, že ji jeden vědec popsal jako „docela neškodnou“, zatímco jiný řekl, že je to nejhorší varianta, jakou kdy viděl.

Potvrzené případy nákazou jsou stále více soustředěny do jedné provincie v Jižní Africe, kde existují náznaky, že se nová mutace mohla rozšířit i dál, jako např. k nám do České republiky. Okamžitě se tak objevují otázky, jak rychle se nová varianta šíří, jaká je její schopnost obejít některé ochrany poskytované vakcínami a co by se s tím dalo dělat.

 

Co o ní víme?

Existuje mnoho spekulací, avšak velmi málo z nich má jasné odpovědi. Takže, co víme? Nová varianta byla Světovou zdravotnickou organizací pojmenována jako Omicron podle vzoru řeckých kódových jmen, jako jsou varianty Alpha a Delta. Je také silně zmutovaná, proto se první případy touto nákazou projevily i v dalších zemích, jako je například Belgie, Izrael nebo Čína.

Profesor Tulio de Oliveira, ředitel Centra pro reakci na epidemie a inovace v Jižní Africe, řekl, že existuje „neobvyklá konstelace mutací“ a že je „velmi odlišná“ od jiných variant, které kolovaly. "Tato varianta nás překvapila, má velký skok v evoluci.“ „Je také mnohem více zmutovaná, což jsme neočekávali, " řekl.

Na tiskové konferenci Profesor Oliveira také uvedl, že celkem bylo 50 mutací a více než 30 bylo součástí těla bílkovin, které jsou nezbytné pro život. Tato varianta koronaviru proto dostatečně nezabírá na většinu vakcín, které používáme.

 

Kde se vzala?

Tato nová mutace s největší pravděpodobností pochází od jediného pacienta, který nebyl schopen virus porazit a podlehl jí. Avšak imunitu má každý člověk jinak stavěnou, a proto si s ní ve většině případů dokáže naše tělo stále poradit.

Mnoho mutací automaticky neznamená špatné. Je důležité vědět, co konkrétní mutace vlastně dělají a co napadají. Ale obavou je, že tento virus je nyní radikálně odlišný od původního, který se objevil v čínském Wu-chanu. To znamená, že vakcíny, které byly navrženy s použitím původní stavby viru, nemusí být tak účinné.

Některé z mutací byly dříve pozorovány v jiných variantách, což dává určitý pohled na jejich pravděpodobnou roli v této variantě. Jsou tam některé varianty, které znesnadňují protilátkám rozpoznat virus a mohou způsobit, že vakcíny budou méně účinné.

Profesor Richard Lessells z University of KwaZulu-Natal v Jižní Africe řekl: „Vzbuzují v nás obavy, že tento virus by mohl mít zvýšenou schopnost šíření z člověka na člověka, ale mohl by být také schopen obejít části imunitního systému". „Existuje mnoho příkladů variant, které na papíře vypadaly ještě děsivěji, ale nejsou zatím skutečné“ řekl.

Beta varianta, která se obejvila na začátku tohoto roku, byla také na prvním místě v nakažlivosti mezi lidmi, protože nejlépe unikala imunitnímu systému. Stejně ji však nakonec předběhla varianta Delta, která ovládla svět. Profesor Ravi Gupta z University Cambridge řekl: "Beta byla jen imunitní útěk a nic jiného, ​​Delta měla infekčnost a skromný imunitní únik, to má potenciálně obojí ve vysoké míře."

 

 

Zdroje: bbc.com, Unsplash

Nejnovější články