Podle čtvrteční zprávy serveru The Verge softwarová chyba neúmyslně posiluje dezinformace na Facebooku, místo aby s nimi bojovala.
Podle interní zprávy, kterou si server prohlédl, zjistili inženýři Facebooku "masivní selhání v řazení" v News Feedu, které v uplynulých šesti měsících ve velké míře šířilo příspěvky obsahující nahotu, násilí a nepravdivé informace prověřené nezávislými kontrolory faktů.
Indexoval také příspěvky ruských státních médií, která od té doby Facebook zablokoval poté, co společnost omezila účty těchto publikací v reakci na únorovou invazi na Ukrajinu.
Technický problém se poprvé objevil v roce 2019, ale až do roku 2021, kdy si ho inženýři poprvé všimli, nezpůsoboval žádné problémy. Problém byl vyřešen 11. března, uvedl server The Verge.
Mluvčí společnosti Joe Osborne serveru The Verge problém potvrdil a uvedl, že Meta "v pěti různých případech zjistila nesrovnalosti v downrankingu, které korelovaly s malým, dočasným zvýšením interních metrik".
Způsob, jakým Facebook hodnotí obsah a jakým uživatelům posílá příspěvky, se v posledních letech stal pro společnost kontroverzním tématem.
Například v roce 2018 platforma zavedla úpravu algoritmu, která podporovala příspěvky, u nichž předpokládala, že je uživatelé budou nejvíce sledovat, například obsah od přátel a rodiny. Byl to krok, jehož cílem bylo udržet lidi déle na stránce, ale vedl také k vyššímu rozšíření násilného, nepravdivého a politicky rozdělujícího obsahu.
Tento krok silně ovlivnil i produkci zpravodajství a donutil vydavatele přeorientovat své obchodní modely tak, aby oslovili čtenáře, kteří prokazatelně častěji klikají na takzvané clickbait příběhy, jejichž hnacím motorem je senzace.
"Facebook Papers" z roku 2021 částečně odhalily, že zaměstnanci Facebooku se obávali, že změna algoritmu z roku 2018 skutečně zvýší politické rozdělení a pobouření.
Platforma přijala opatření v srpnu 2021, kdy oznámila, že začne snižovat hodnocení politického obsahu v News Feedu, tedy snižovat počet politických příspěvků, které se uživatelům zobrazují. Tento krok znamenal odklon pro Facebook, který se tradičně hodně spoléhal na svůj algoritmus řazení, který na základě předchozího zapojení rozhoduje o tom, jaká je pravděpodobnost, že někdo bude sdílet nebo komentovat určitý příspěvek.
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com