Autor: Adam Spáčil

Nové cíle Číny v oblasti růstu vyžadují změnu pro přilákání zahraničních investorů, říká úředník

BEIJING - Čínský představitel v pondělí potvrdil změnu růstových cílů země a naznačil, že se situace pro zahraniční investice změní.

BEIJING - Čínský představitel v pondělí potvrdil změnu růstových cílů země a naznačil, že se situace pro zahraniční investice změní. Čínský prezident Si Ťin-pching v neděli udával tón pro příštích pět let svým projevem, v němž zdůraznil "kvalitnější" růst a potřebu národní soběstačnosti. O rychlém hospodářském růstu hovořil méně než v předchozích letech. Agentura pro hospodářské plánování, Národní komise pro rozvoj a reformy, uspořádala po Siově projevu první tiskovou konferenci se zástupci dohlížejícími na potravinovou a energetickou bezpečnost. "Čínská ekonomika se posunula z období vysokorychlostního růstu do období vysoké kvality," řekl Čao Čen-sin, člen vedoucí skupiny Komunistické strany Číny a místopředseda komise.

"Čelíme také nové situaci pro přilákání zahraničních investic," řekl. Vyplývá to z překladu jeho výroků v mandarínštině, který zveřejnila televize CNBC. Čína se při svém počátečním prudkém růstu v devadesátých letech až počátkem roku 2000, kdy nová vládní politika umožnila po desetiletích uzavření trhu větší přístup zahraničních investorů, do značné míry spoléhala na zahraniční investice. Podle zprávy Hinrichovy nadace například v roce 2013 zahraniční podniky v Číně tvořily třetinu čínského HDP a přibližně 27 % zaměstnanosti. Velká část těchto obchodů se týkala počítačů a elektroniky, automobilů a výrobků souvisejících s kůží, uvádí zpráva. Zahraniční podniky si však v posledních letech stěžovaly na nerovný přístup na čínský trh ve srovnání se svými kolegy, nedostatečnou ochranu duševního vlastnictví a nucené transfery technologií. USA se za Trumpovy vlády snažily tyto problémy řešit pomocí cel a sankcí. Při pohledu do budoucna Čao v pondělí uvedl, že Čína bude podporovat zahraniční investice do vyspělé výroby, kvalitnějších služeb, špičkových technologií, úspor energie a ochrany životního prostředí. Upozornil také na konkrétní podporu těchto investic ve střední, západní a severovýchodní části Číny. Jedná se o méně rozvinuté části země ve srovnání s jižním a východním pobřežím.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články