Nový Zéland zavádí velmi přísná protikuřácká opatření

Nový Zéland ve čtvrtek oznámil plány, jak zabránit mladým lidem v tom, aby si kdy mohli kupovat cigarety. Jde o krok vzniklý jako součást iniciativy, která se snaží, aby byla země do roku 2025 zcela bez kuřáků.

Nový Zéland ve čtvrtek oznámil plány, jak zabránit mladým lidem v tom, aby si kdy mohli kupovat cigarety. Jde o krok vzniklý jako součást iniciativy, která se snaží, aby byla země do roku 2025 zcela bez kuřáků.

  Opatření povedou k tomu, že každý, kdo se narodil po roce 2008, nebude moci ve svém životě koupit nikdy v zemi cigarety ani tabákové výrobky. Zároveň se také sníží hladina nikotinu v cigaretách, které budou dostupné pro starší lidi.

  Počet maloobchodníků schopných prodávat cigarety by se také mohl snížit, uvedli úředníci.  Očekává se, že zákon bude schválen příští rok. Představitelé zdravotnictví a volební skupiny tento krok přivítaly a uznaly navrhované reformy za jeden z nejtvrdších zátahů proti tabákovému průmyslu na světě.

  Nový Zéland již vyžaduje pouze obyčejné balení cigaret a má vyšší daně na cigarety. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že pokud má být dosaženo cíle, kterým je učinit zemi bez kuřáků, je potřeba mnohem více opatření.

  "Toto je historický den pro zdraví našich lidí," uvedla v prohlášení Dr. Ayesha Verrall, zástupce ministra zdravotnictví.

  „Chceme zajistit, aby mladí lidé nikdy nezačali kouřit, takže prodej nebo dodávání tabákových výrobků novým kohortám mládeže považujeme za trestný čin. Lidé ve věku 14 let a níže, když zákon vstoupí v platnost, nikdy nebudou moci legálně nakupovat tabák.”Verrall také uvedla, že kouření je hlavní příčinou úmrtí na Novém Zélandu, kterému lze předejít. Způsobuje jednu ze čtyř hlavní druhů rakovin v populaci a to zhruba v počtu 5 milionů. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že škody související s kouřením jsou zvláště rozšířené v maorských, tichomořských a nízkopříjmových komunitách.

Cílem organizace, která byla poprvé představen v roce 2011, je zajistit, aby se do roku 2025 snížila celostátní míra kouření na méně než 5 % – než se nakonec kouření úplně odstraní.  V současnosti kouří v celé zemi přibližně 13 % dospělých, což je značný pokles oproti 18 % před téměř deseti lety. Paradoxně ale současná míra kouření mezi původní maorskou populací však činí 31 %, což je mnohem více, než je ve výsledku více než je celostátní průměr.

„Byla to dlouhá dřina, ale ve skutečnosti to nyní vypadá, že dosáhneme cíle Smokefree v roce 2025,“ řekl Robert Beaglehole, předseda a zakladatel skupiny kampaně ASH.

Světová zdravotnická organizace popisuje tabákovou epidemii jako „jednu z největších hrozeb pro veřejné zdraví, jaké kdy svět čelil“.  Uvádí se, že kouření, včetně pasivního kouření, zabije ročně více než 8 milionů lidí.

Více než 80 % z odhadovaných 1,3 miliardy uživatelů tabáku na světě žije v zemích s nízkými a středními příjmy, kde jsou nemocnost a úmrtí související s tabákem bohužel nejhorší.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články