Obchod Číny s Ruskem nebude stačit k vyrovnání sankcí, tvrdí USA

“K vykompenzování dopadu amerických a evropských sankcí nebude Rusku stačit obchod s Čínou,” takto se nechal slyšet Bílý dům.

“K vykompenzování dopadu amerických a evropských sankcí nebude Rusku stačit obchod s Čínou,” takto se nechal slyšet Bílý dům.

USA, Spojené Království a Evropská unie oznámily nové sankce zaměřené na izolaci Moskvy z hlediska globální ekonomiky.

Tato opatření ovšem nezahrnovala omezení nákupů ruské ropy a plynu. Jde o významné pilíře ruské ekonomiky.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo ve čtvrtek ohledně obchodu země s Ruskem a s Ukrajinou, že vše zůstane vše "normální”.  Čína představovala v roce 2020 17,3% globálního HDP, podle údajů o World Bank.

Čína je největším obchodním partnerem pro Rusko, i pro Ukrajinu. Obchod mezi Čínou a Ruskem dosáhl v roce 2021 až do výše 146,9 miliardy dolarů, podle celní agentury Číny. Dovoz Číny z Ruska překročil vývoz o více než 10 miliard dolarů.

Ze současné úrovně dovozu a vývozu by tedy obchod musel vzrůst o dalších 37%, aby došlo k dosažení cíle Moskvy a Pekingu. Cíl je stanoven na 200 miliard dolarů do roku 2024.

Čínský obchod s Ukrajinou vzrostl v loňském roce o 29,7% na 19,31 miliardy dolarů."

Čína tak plánuje i nadále provádět normální obchodní spolupráci na základě svých pěti principů mírového koexistence pro mezinárodní vztahy a na základě přátelského vztahu mezi oběma zeměmi. To samozřejmě zahrnuje i spolupráci v oblasti energetiky.

Musí se také vzít v potaz, že Západ ještě nevyrovnal všechny své karty na stůl, ponechává otevřenou možnost zpřísnění později, pokud to bude nutné.

 Čínská strana uvedla, že obě země potřebují "posílit své strategické partnerství v oblasti energetiky" a "pokročilou spolupráci v oblasti vědeckých a technologických inovací".

"Dokud bude Čína nadále realizovat svůj obchodní vztah, bude to užitečné pro Rusko," řekl Tong Zhao, senior kolega v programu jaderné politiky v programu Carnegie nadace pro mezinárodní mír, založený v Pekingu.

Zhao, který zdůraznil, že není odborníkem na ekonomické otázky, uvedl, že pokud Čína podnikla další opatření na podporu Ruska, tak "pravděpodobně tato opatření učiní velmi opatrně a jemným způsobem, aby se zmírnila provokace, která je vidět z evropských a dalších zemí."
 

Zdroje: cnbc.com;unsplash 

Nejnovější články