Odstávky továren ve Vietnamu by mohly mít těžký dopad na prodejce oděvů a obuvi

Podle analytiků BofA Securities bude dopad dlouhodobých odstávek továren ve Vietnamu pravděpodobně horší, než mnoho maloobchodníků s oděvy a obuví plánovalo. Očekává se navíc, že odstav potrvá až do roku 2022.

Podle analytiků BofA Securities bude dopad dlouhodobých odstávek továren ve Vietnamu pravděpodobně horší, než mnoho maloobchodníků s oděvy a obuví plánovalo. Očekává se navíc, že odstav potrvá až do roku 2022.

BofA je pro úplnost americká nadnárodní divize investičního bankovnictví pod záštitou Bank of America. Zabývá se především výzkumem v oblasti finančnictví. Právě BofA o víkendu ve zprávě pro klienty uvedla, že oživení ekonomiky ve Vietnamu bude pozvolnější, než maloobchodníci očekávají. Samotné podniky jsou prý příliš optimistické ohledně doby rekonvalescence a obratu.

BofA uvedla řadu důvodů pro tyto své předpovědi, včetně skutečnosti, že znovuobnovení ekonomiky v jižním Vietnamu probíhá mnohem pomaleji než na severu. V jižním Vietnamu pro vysvětlení sídlí mnoho výrobců oděvů a obuvi.

Vietnam zažil od července do srpna odstrašující nárůst případů Covid, což ve finále vyvolalo další kolo místního lockdownu. Dočasná pauza ve výrobě zasadila ránu společnostem, jako jsou například Adidas a Nike, které se při výrobě svých tenisek a sportovního oblečení silně spoléhají na zdejší region. Podniky se sice od této doby začaly znovu otevírat, ale proočkovanost obyvatelstva zůstává ve srovnání s jinými zeměmi výrazně nižší, poznamenal BofA.

„Zatímco se produkční aktivity v loňském roce po krátkém přerušení souvisejícím s Covidem rychle zotavily, normalizace výroby bude tentokrát pravděpodobně trvat déle – možná až 6 měsíců,“ řekl ekonom BofA Mohamed Faiz Nagutha.

Dodal, že současná pravidla provozu továren ve Vietnamu zůstávají přísná a velmi komplikovaná, což by také mohlo v budoucnu bránit zaměstnancům v návratu do práce.

„Celkově odhadujeme, že očekávání  rychlého obnovení výrobních činností ztíží několik protivětrů – včetně  přetrvávajícího nedostatku pracovních sil... ale také se ztíží kvůli rostoucím cenám surovin a narušení dodavatelského řetězce v mnoha dalších částech Asie,“ dodal k věci Nagutha.

Puma již dříve varovala, že úzká místa v dodavatelském řetězci a to zejména ve Vietnamu, budou mít za následek nedostatek jejích produktů pravděpodobně až v příštím roce. Minulý týden společnost Adidas snížila svůj výhled na rok 2021 právě kvůli přerušení dodávek.

Toto téma se ještě tento týden pravděpodobně objeví na řadě konferenčních hovorů, protože řada maloobchodníků bude hlásit své čtvrtletní příjmy. Tento seznam zahrnuje například řetězce obchodních domů Kohl's a Macy's, velké řetězce Walmart a Target, stejně jako hlavní nákupní centra Victoria's Secret a Foot Locker. Tyto výkazy  pro vás budeme bedlivě sledovat a informovat vás o aktuálním dění.
 

Zdroje: cnbc.com; unsplash

Nejnovější články