Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se zavázala, že USA neopustí Tchaj-wan, a znovu potvrdila americkou podporu demokraticky zvolené vládě v Tchaj-peji. Učinila tak i navzdory hrozbám nového obchodního omezení a vojenských akcí ze strany Pekingu.
Pelosiová se vyjádřila ve středu během ceremoniálu prezidentské kanceláře s tchajwanským vůdcem Tsai Ing-wen:
"Neopustíme svůj závazek vůči Tchaj-wanu a jsme hrdí na naše trvalé přátelství," řekla Pelosiová. "Nyní je více než kdy jindy klíčová americká solidarita s Tchaj-wanem," dodala. "To je zpráva, kterou sem dnes přinášíme."
Tsai řekl, že návštěva Pelosiové poukázala na neochvějnou mezinárodní podporu Tchaj-wanu , a to i navzdory letité mezinárodní nátlakové kampani vedené Pekingem, který si ostrov nárokuje jako své území. "Tchaj-wan, který čelí záměrně zvýšeným vojenským hrozbám, neustoupí," vyjádřil se Tsai poté, co americké zákonodárkyni udělil ocenění.
Čína oznámila obchodní sankce v návaznosti na tuto americkou návštěvu, což v důsledku může vyvolat krizi mezi největšími světovými ekonomikami.
Prezident Si Ťin-pching minulý týden řekl prezidentu Joe Bidenovi, že „rozhodně ochrání čínskou národní suverenitu a územní celistvost“ a že „kdo si hraje s ohněm, ten se spálí“.
Ve středu čínský ministr zahraničí Wang Yi řekl, že tato návštěva byla „úplná fraška“ a varoval, že „ti, kdo urazí Čínu, budou potrestáni“.
Slib Pelosiové, že bude stát při Tchaj-wanu, naráží na dlouhodobou nejistotu ohledně toho, zda Washington přijde Tchaj-peji na pomoc, aby zabránil invazi Pekingu. Washington čelil výzvám k jasnějšímu závazku bránit Tchaj-wan po ruské invazi na Ukrajinu, kterou americké dodávky zbraní pomohly zpomalit, ale nedokázaly jí zabránit.
I proto je třeba i nadále dění na Tchaj-want sledovat, protože není zcela jasné jakou další cestou se vydá sled dalších událostí.
Zdroje: bloomberg.com; usnews.com; cnbc.com; unsplash