Autor: Radka Guzi

Pěstuje materiály silnější než cement, aby zachránila klima

Ginger Krieg Dosier je architektka, která se snažila snížit velké klimatické emise z našich nejběžnějších stavebních materiálů.

Ginger Krieg Dosier je architektka, která se snažila snížit velké klimatické emise z našich nejběžnějších stavebních materiálů.

Odpověď našla v přírodě. Dnes představuje továrnu, která pěstuje materiály pro dlažbu, které jsou pevnější než cement, a kterou chce H&M dát do svých obchodů.

Materiál byl popsán jako potenciální změna hry, pokud jde o uhlíkovou stopu cementu, a inovační laboratoř H&M Group nyní spolupracuje s americkou společností Ginger Krieg Dosier na vývoji klimaticky inteligentních podlah v obchodech. S téměř 5 000 prodejnami po celém světě o rozloze přibližně 2 000 metrů čtverečních je klimatická stopa skupiny významná.

„Abychom dosáhli našeho cíle být do roku 2040 klimaticky pozitivní, musíme pomoci urychlit technologie, které nám mohou pomoci se tam dostat,“ říká Mattias Bodin, vedoucí inovační laboratoře H&M Group.

Zejména při spalování vápence při vysokých teplotách na vázání cementu se stává klimaticky nepříznivým, výroba cementu přispívá k 8 procentům světových emisí oxidu uhličitého.

„Pečlivě jsem studovala cement a našla odpověď ve vlastním způsobu, jakým příroda tvaruje velmi tvrdé materiály, jako jsou korály a skořápky pomocí karbonizace, aniž by se lámal a spaloval vápenec,“ říká Ginger Krieg Dosier.

Její inovací je pěstovat určitý druh biocementu, při téměř pokojové teplotě a s pomocí bakterií, bez vápence a potenciálně bez emisí. Materiál, který se ukázal jako silnější než cement.

Může také vázat ještě více oxidu uhličitého, a ještě více snížit klimatickou stopu. Jsme teprve na začátku chápání jeho plného potenciálu.

Růst pro americké letectvo

Biomason má 90 zaměstnanců v 50 různých oborech a výzkum a vývoj je rychlý. Pěstují přistávací plochy v nepřístupných oblastech pro americké letectvo a staví a vaří podvodní struktury s námořnictvem. Přední dánský výrobce betonu IBF bude nyní vyrábět biocementové desky společnosti.

Za dva roky Ginger Krieg Dosier říká, že budou mít hotový mix, se kterým budou moci odlévat základy domu. Cíl stoupá.

Do roku 2030 chceme odstranit 25 procent emisí oxidu uhličitého ze světové produkce betonu. Proto nemůžeme odpočívat. Potřebujeme k tomu stovky, možná tisíce továren. A silní partneři, jako jsou H&M a dánská IBF ve Skandinávii.

Odpověď inovace byla v přírodě

Řešení na tuto inovaci byla nalezena v přírodě samotné. Snoubí se zde lepší pochopení přírodních procesů a jejich přizpůsobení a osvojení pro civilizaci. Tento vynikající příběh se zcela určitě rozšíří i do celého světa.

 

Zdroje:

svte.se

unsplash.com

Nejnovější články