Autor: Adam Spáčil

Pětadvacetiletý mladík, který chodí na každoroční akciové večírky Warrena Buffetta, prozradil, jak to změnilo jeho způsob investování

Byly dvě hodiny ráno v Omaze ve státě Nebraska. Venku bylo 41 stupňů a obloha byla černá; byla hluboká noc.

Byly dvě hodiny ráno v Omaze ve státě Nebraska. Venku bylo 41 stupňů a obloha byla černá; byla hluboká noc. Dvacetiletý Jonathan Neuscheler stál před vstupní halou s energetickými nápoji a občerstvením a čekal. Byla zima. Stál tak několik hodin. Neuscheler chtěl být mezi prvními, kdo vstoupí do haly, aby získal co nejlepší místo.

"Když se otevřely dveře, lidé se tlačili zezadu, bylo jich neuvěřitelné množství," řekl 25letý mladík pro Insider.

Byl začátek května a pro fanoušky akcií to znamenalo jediné - konala se výroční schůze akcionářů společnosti Berkshire Hathaway, kterou vlastní investiční legenda Warren Buffett.

"Valnou hromadu je třeba považovat za pravděpodobně největší večírek pro investory," řekl Neuscheler. Akciová událost je také známá jako "Woodstock pro kapitalisty".

Do Omahy se sjíždí více než 40 000 lidí z celého světa.

Berkshire Hathaway je pravděpodobně nejznámější holdingovou společností na světě.

Holdingová společnost je společnost, jejímž jediným účelem je držet kapitálové investice v jiných společnostech.

Do holdingu Warrena Buffetta patří více než 80 společností - z každého oboru je tu něco. Od pojišťoven, veřejných služeb a maloobchodních prodejců až po železniční společnosti.

Buffett má také podíly ve společnostech jako Coca-Cola a Apple.

Společnost Berkshire Hathaway je s obratem přibližně 245 miliard dolarů jednou z největších společností v USA a Warren Buffett je díky ní jedním z nejbohatších lidí na světě.

Jeho majetek se odhaduje na přibližně 117 miliard dolarů. Impozantní je i cena akcií.

Za posledních pět let vzrostly Buffettovy akcie o téměř 90 % a za posledních 20 let o více než 550 %.

A ti, kteří jsou akcionáři, se mohou těšit nejen z výnosů, ale mají také právo účastnit se valné hromady.

Ta je obzvláště oblíbená.

Buffetovi se podařilo z valné hromady, kterou mnozí investoři považují za poněkud nudnou, udělat jakýsi burzovní večírek, který do Omahy láká lidi z celého světa. Každoročně se zde očekává více než 40 000 lidí.

Pro Neuschelera je to "obrovská podívaná". Na této akci byl již třikrát - vždy v letech 2017 až 2019. Poslední dvě akce se musely konat prakticky kvůli pandemiím v..

"Když slyšíte Buffeta mluvit, všimnete si v něm radosti."

Pět hodin v kuse, s výjimkou přestávky na oběd, odpovídali 91letý Warren Buffett a jeho 98letý zástupce Charlie Munger na otázky přítomných akcionářů a finančních novinářů.

Před oběma muži na stole ležely sklenice s vodou, plechovky Coca-Coly, bonbóny See's a dva mikrofony.

Neuscheler si dodnes vzpomíná na jednu konkrétní otázku mladého studenta: "Co mám dělat, abych byl tak úspěšný jako vy?".

"Odpověď si pamatuji docela dobře," řekl Neuscheler. Buffet řekl, že první věcí je podívat se na to, pro co "hoří vaše srdce".

Protože když do něčeho dáte srdce, je to zábava. A když vás to baví, často se v tom stanete dobrými. A když jste v něčem dobří, otevře se vám spousta "dveří a příležitostí" a můžete něčeho opravdu dosáhnout.

"Když Buffeta slyšíte mluvit, všimnete si, že má radost," řekl Neuscheler.

Buffet je pro něj "dobrý učitel".

"Když ho budete studovat, můžete se sami stát lepším investorem," řekl pětadvacetiletý muž.

A Neuscheler se svou strategií řídí i při investování. Jde mu především o investice do solidních společností s vysokou vnitřní hodnotou. Nevěří na krátkodobé triky.

Buffet je zastáncem hodnotového investování. To spočívá ve výběru akcií, které jsou v porovnání s jejich vnitřní hodnotou podhodnocené.

Akcie není krátkodobý spekulativní předmět, ale část podniku, do jehož kapitálu a růstu je dlouhodobě investováno. A právě to Neuscheler označil za své "největší ponaučení" při účasti na valné hromadě.

Podle Neuschelera by se měl každý investor zúčastnit schůze akcionářů.

To proto, že v přilehlé hale se jako každý rok konala jakási výstava společností, které Berkshire Hathaway přímo vlastní nebo v nich má podíl.

"Tam vidíte, co vlastníte jen z malé části," řekl Neuscheler.

Vaše akcie se stanou něčím "vizuálním a hmatatelným".

Na veletrhu si Buffett znovu ujasnil základní principy své investiční strategie.

"Všichni akcionáři společně vlastní všechny pozemky, budovy, stroje, vyráběné výrobky, značky, vlastně veškerý majetek společnosti," řekl Neuscheler.

"V tu chvíli mi to bylo ještě jasnější než předtím," řekl. "Nekoupil jsem si los, který bliká nahoru nebo dolů v závislosti na denní náladě na burze, ale majetek společnosti," pokračoval.

Pokud víte, že máte ve svém portfoliu skutečnou společnost, je snazší překonat špatné časy, řekl mladý investor.

Neuscheler doporučil každému akcionáři, aby se alespoň jednou zúčastnil valné hromady, aby získal tyto zkušenosti.

A nemusíte letět do Nebrasky, spousta akcí se koná po celém světě.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články