Plán šifrovat zprávy na Instagramu a Facebooku odložila Meta až do roku 2023

Plány na zavedení šifrování zpráv na Facebooku a Instagramu byly odloženy kvůli dohadu o bezpečnosti nezletilých.

Meta – jak se nyní jmenuje mateřská společnost Facebooku – uvedla, že šifrování zpráv (end-to-end) v aplikacích by mělo přijít v roce 2023. Tento proces znamená, že zprávy může číst pouze odesílatel a příjemce, ale orgány činné v trestním řízení nebo Meta nikoli.

Skupiny na ochranu dětí a politici však varovali, že by to mohlo bránit policii při vyšetřování o zneužívání dětí. Britská národní společnost pro prevenci krutosti na dětech (NSPCC) tvrdila, že soukromé zprávy jsou přední linií sexuálního zneužívání dětí. Britská ministryně vnitra Priti Patel tuto technologii také kritizovala, když na začátku tohoto roku prohlásila, že by mohla vážně bránit vymáhání práva při stíhání trestné činnosti, včetně online zneužívání dětí.

 

Soukromí nebo ochrana?

Šifrování komunikace typu „end-to-end“ funguje tak, že data během cesty mezi telefony a jinými zařízeními kolují zašifrované. Jediným způsobem, jak si zprávu přečíst, je obvykle získat fyzický přístup k odemčenému zařízení, které ji odeslalo nebo přijalo. Tato technologie je výchozí pro oblíbenou službu zasílání zpráv přes WhatsApp, kterou také vlastní Meta – ale ne pro ostatní aplikace této společnosti.

NSPCC zaslala žádosti o svobodu informací policejním silám v Anglii a požádala je o rozčlenění platforem používaných k páchání sexuálních deliktů na dětech v loňském roce. Odpovědi odhalily, že policii bylo nahlášeno více než 9 470 případů sexuálního zneužívání dětí a online sexuálních trestných činů s dětmi. 52 % z nich se odehrálo v aplikaci Facebook či Messenger, zbytek poté na Instagramu, přičemž jen velmi málo se stalo přes WhatsApp. To vedlo k obavám, že plány Meta rozšířit šifrování na široce používané přímé zprávy Facebook Messenger a Instagram by mohly ochránit většinu zneužívajících.

NSPCC uvedla, že šifrování zpráv ve výchozím nastavení by mohlo vést ke snazšímu šíření obrázků zneužívání dětí nebo online groomingu. Zastánci však tvrdí, že šifrování chrání soukromí uživatelů a zabraňuje lákání jak vládami, tak bezohlednými hackery. Generální ředitel Meta Mark Zuckerberg uvedl tyto argumenty sám, když v roce 2019 oznámil šifrovací plány Facebooku.

 

Co je správné?

Antigone Davisová, globální šéfka pro bezpečnost společnosti Meta, uvedla, že zpoždění v implementaci šifrování do roku 2023 bylo způsobeno tím, že si společnost dala na čas, aby to vykonala správně. Společnost již dříve uvedla, že ke změně dojde nejdříve v roce 2022.

Paní Davisová řekla: „Jako společnost, která spojuje miliardy lidí po celém světě a vybudovala špičkovou technologii, jsme odhodláni chránit soukromou komunikaci lidí a udržovat lidi v bezpečí online.“

Nastínila také řadu dalších preventivních opatření, která společnost již zavedla, včetně technologie proaktivní detekce, která vyhledává podezřelé vzorce činnosti, jako jsou uživatelé, kteří si opakovaně zakládají nové profily a posílají zprávy velkému počtu lidí.

 

 

Zdroje: bbc.com, Unsplash

Nejnovější články