Po nákupu levné ruské ropy se Indie zaměřuje na její uhlí

Hlad Indie po uhlí roste. Přestože se svět ruskému zboží vyhýbá, asijský gigant se zaměřuje na ruské uhlí - poté, co již skoupil jeho zlevněnou ropu.

Hlad Indie po uhlí roste. Přestože se svět ruskému zboží vyhýbá, asijský gigant se zaměřuje na ruské uhlí - poté, co již skoupil jeho zlevněnou ropu.

Evropská komise minulý týden navrhla zákaz ruského uhlí jako součást nového kola sankcí proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu.

Na druhou stranu podle údajů společnosti Kpler, která se zabývá komoditním zpravodajstvím, dovoz uhlí z Ruska do Indie v březnu vzrostl na nejvyšší úroveň za poslední dva roky.

Dovoz uhlí z Ruska dosáhl 1,04 milionu tun, což je nejvyšší úroveň od ledna 2020, uvedl v e-mailu pro CNBC Matthew Boyle, hlavní analytik společnosti Kpler pro suchý náklad. Až dvě třetiny březnového objemu pocházely z ruských přístavů na Dálném východě, pravděpodobně po zahájení války na konci února.

"Trhy předpokládají, že Indie a Čína mohou zvýšit dovoz uhlí z Ruska, čímž se částečně vyrovná dopad formalizovaného zákazu EU na dovoz ruského uhlí," uvedl minulý týden ve své poznámce Vivek Dhar, ředitel výzkumu těžebních a energetických komodit v Commonwealth Bank of Australia.

Minulý týden Indie oznámila, že plánuje zdvojnásobit dovoz ruského koksovatelného uhlí, které se používá k výrobě oceli.

"Zákaz EU dovážet ruské uhlí přichází v době, kdy je mezinárodní trh s uhlím již velmi napjatý a ceny jsou odpovídajícím způsobem vysoké," uvedla společnost Rystad Energy ve svém sdělení. "Prudký nárůst poptávky po uhlí v Asii, kdy se země snaží minimalizovat dovoz drahého zemního plynu, způsobil, že ceny uhlí v uplynulém roce prudce vzrostly."

Podle společnosti Rystad Energy vzrostly květnové ceny hlavní referenční hodnoty pro uhlí dovážené do Evropy - API 2 - na 300 USD za tunu, zatímco před rokem to bylo 70 USD za tunu.

Indická uhelná krize bude pravděpodobně těžit z megaobchodní dohody, kterou Indie podepsala 2. dubna s Austrálií.

Na více než 85 % australského zboží vyváženého do Indie budou zrušena cla. To však bude mít svá omezení, protože Austrálie nebude mít dostatek uhlí, aby uspokojila rostoucí potřeby Indie, uvedli analytici.

Podle zprávy Mezinárodní energetické agentury o energetickém výhledu Indie na rok 2021 se uhlí podílí na výrobě elektřiny v Indii přibližně 70 %. Země je druhým největším spotřebitelem a dovozcem uhlí na světě, přičemž první je Čína.

Rusko je šestým největším producentem uhlí na světě. V roce 2020 směřovalo 54 % vývozu uhlí z této země do Asie, zatímco přibližně 31 % do zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v Evropě, uvádí americký Úřad pro energetické informace.

Před začátkem války Indie nakupovala z Ruska jen velmi málo uhlí, které v roce 2021 tvořilo jen asi 2 % celkového indického dovozu.

"Směřujeme k dovozu koksovatelného uhlí z Ruska," řekl podle agentury Reuters indický ministr oceli Ramchandra Prasad Singh na konferenci v Dillí. Uvedl, že země dovezla z Ruska 4,5 milionu tun koksovatelného uhlí, ale neuvedl, za jaké období.

"Navzdory varováním ze Západu se Indie nadále opírá o své dodavatelské vztahy s Ruskem v oblasti přírodních zdrojů, jako je ropa a uhlí," uvedl Samir N. Kapadia, vedoucí oddělení obchodu v poradenské společnosti Vogel Group.

Podle Kapadii bude záviset na dohodě o měnovém swapu, "aby se obešly některé problémy s financováním na trhu". Měnová swapová linka je dohoda mezi dvěma centrálními bankami o výměně měn, která byla vytvořena za účelem zlepšení podmínek likvidity a poskytnutí financování v cizích měnách domácím bankám v obdobích napětí na trhu.

Takový mechanismus by Indii umožnil nakupovat ruský energetický export a další zboží - i když západní sankce omezují mezinárodní platební mechanismy.

Několik ruských bank již bylo vyřazeno z celosvětového systému SWIFT, který spojuje více než 11 000 členských bank v přibližně 200 zemích a teritoriích světa.

"Nemyslím si, že by se jim podařilo obejít logistické problémy s přepravou, ale pomohla by výměna měny rupie za rubl," uvedl Kapadia v e-mailu pro CNBC.

Spojené státy by mohly zvážit sankce a další opatření vůči Indii, pokud neomezí své nákupy ropy a uhlí z Ruska, uvedl Kapadia.

"Bílý dům doposud vypálil dva "varovné výstřely" a tlačil na Indii, aby se postavila na "správnou stranu dějin" a vyhnula se spojenectví s Ruskem.

V posledních týdnech údajně vrcholní představitelé USA varovali Dillí před prudkým nárůstem dovozu ropy, Washington varoval, že pokud se Indie spojí s Moskvou, bude to mít podle zpráv značné důsledky.

Od začátku války Indie také odebírá levnější ropu z Ruska, protože její nákupy výrazně vzrostly.

Podle Dhara z CBA se závislost Indie na dovozu koksovatelného uhlí zvýšila na přibližně 85 %.

Určitou úlevu může přinést velká obchodní dohoda, kterou začátkem tohoto měsíce podepsala s Austrálií, ale i ta může být omezená.

"Austrálie prostě nebude schopna dodat Indii další tuny koksovatelného uhlí, které potřebuje pro svůj rostoucí ocelářský výrobní park, protože růst nabídky bude omezený," řekl Dhar.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články