Autor: Adam Spáčil

Podle ekonoma je síla dolaru pro Asii znepokojivější než inflace

Taimur Baig, výkonný ředitel DBS Bank v Singapuru, řekl ve čtvrtek televizi CNBC, že slabý směnný kurz tváří v tvář silnému americkému dolaru je pro Asii větším problémem než inflace.

Taimur Baig, výkonný ředitel DBS Bank v Singapuru, řekl ve čtvrtek televizi CNBC, že slabý směnný kurz tváří v tvář silnému americkému dolaru je pro Asii větším problémem než inflace.

"Inflace nás nijak zvlášť netrápí, ale slabost směnných kurzů, vysychající dolarová likvidita, to jsou větší problémy," řekl Baig v pořadu "Street Signs Asia" televize CNBC.

"Pokud se ceny vstupů v příštím roce skutečně zvýší, i země jako Indie, která produkuje hodně potravin pro sebe a vyváží je do zbytku světa, si začne být trochu nejistá ohledně zásobování potravinami v roce 2023," řekl.

Baig, který je zároveň hlavním ekonomem DBS, uvedl, že globální energetická krize, která se promítá do inflace, by mohla vést k chmurné zimě.

"Považuji za velmi obtížné si představit, že by se situace s plynem pro Evropu v dohledné době vyřešila... Čína se ještě musí vymanit z... své politiky nulové tolerance covid. [Energetická krize] není problémem pouze s ohledem na udržení tepla v domácnostech, ale je také velmi významným faktorem, který určuje výhled inflace potravin v příštím roce," řekl Baig.

"Problém je v Evropě, ale to ovlivňuje ceny energií po celém světě," řekl a dodal, že inflace na straně nabídky velmi pravděpodobně zůstane zvýšená po celý rok 2023, což bude mít "nepříznivé důsledky" pro světovou ekonomiku.

Podle ekonoma existuje "prostor a potřeba", aby asijské země podpořily své ekonomiky prostřednictvím fiskální politiky.

"Na straně měnové politiky bohužel není žádný oddech. Musí zvyšovat sazby, aby zpomalily ekonomiku a udržely běžný účet na udržitelném základě," řekl Baig.

"Proto si myslím, že i země, jako je Indie, která je v současnosti miláčkem investorů, čelí do roku 2023 značným překážkám. A samozřejmě dalším velkým protivětrem v Asii je Čína, a to z vlastních specifických důvodů," řekl.

Richard Martin z asijské pobočky IMA řekl televizi CNBC, že dolar se blíží svému vrcholu. Výkonný ředitel IMA ve čtvrtek uvedl, že centrální banky lepších rozvíjejících se ekonomik budou pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v očekávání dalšího zpřísňování v USA.

"A ... jakmile se tento rozdíl ve výnosech zmenší, začne se dodatečný tlak na dolarová aktiva zmírňovat," řekl Martin v pořadu CNBC "Street Signs Asia".

Dodal, že neočekává další pokles měn rozvíjejících se trhů, z nichž některé za poslední rok poklesly o 6 až 8 %. Předpověděl, že tyto měny se začátkem příštího roku začnou zotavovat na své předchozí úrovně.

Zdroje: cnbc.com, Unsplash.com

Nejnovější články