Autor: Adam Spáčil

Podle koučky, která pracovala s Jeffem Bezosem, mají miliardáři dva společné rysy. Zde se dozvíte, jak se je může naučit každý

Ann Hiattová byla v letech 2002 až 2005 výkonnou asistentkou zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose. Poté strávila 12 let ve společnosti Google, kde pracovala s Marissou Mayerovou a Ericem Schmidtem. Nyní působí jako kouč pro vedoucí pracovníky v oblasti scale-up a je autorkou knihy "Bet on You

Ann Hiattová byla v letech 2002 až 2005 výkonnou asistentkou zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose. Poté strávila 12 let ve společnosti Google, kde pracovala s Marissou Mayerovou a Ericem Schmidtem. Nyní působí jako kouč pro vedoucí pracovníky v oblasti scale-up a je autorkou knihy "Bet on Yourself" (Vsaďte na sebe).

Za léta práce s velmi úspěšnými generálními řediteli si Hiattová všimla, že všichni z nich "bezpochyby" vykazují neuvěřitelnou odolnost. To se naučili díky pokusům a omylům a díky tomu, že se odrazili od chyb nebo neúspěchů.

Jsou také zvědaví. "Všichni se na něco ptají. Mají o sto otázek víc než normální člověk," řekla Hiattová.

Podle Hiattové to však neznamená, že jsou výjimeční.

Lidé si často myslí, že musíte být Elon Musk nebo Jeff Bezos, abyste byli považováni za vizionáře nebo inovátora. I "normální lidé" se mohou naučit, jak být odolní a zvídaví - a tyto lekce uplatnit ve své vlastní kariéře.

Podle Hiattové je kladení otázek pro lidi, zejména na začátku jejich kariéry, obtížné, protože se obávají, že tím poukážou na svou naivitu nebo nezkušenost.

"Ale když si uvědomíte, že ti nejchytřejší a nejlepší lídři to dělají stokrát častěji než normální lidé, dovolíte si to dělat také."

Slabé vazby

"Slabé vazby" jsou vazby, se kterými můžete mít společný zájem nebo spojení. Mohou to být známí nebo přátelé přátel. V pracovním kontextu jsou někdy popisovány jako lidé, se kterými úzce nespolupracujete, ale jejichž práce má vliv na tu vaši.

Studie ukázaly, že slabé vazby jsou důležitým způsobem získávání informací nebo dokonce mohou vést k postupu na kariérním žebříčku.

Odolnost se lze naučit praxí

Schopnost odrazit se od neúspěchu nebo potíží je dovednost, kterou se lze naučit, i když je potřeba trénink, abyste si ji osvojili.

Hiattová uvedla, že je od přírody velmi plachá, ale práce v prostředí, jako je Amazon a Google, "kde by to nebylo tolerováno", ji donutila vystoupit ze své komfortní zóny.

Dávejte si výzvy a dbejte na to, abyste důsledně dělali věci, které jste nikdy předtím nedělali.

Může jít o tak jednoduchou věc, jako je nabídnout se k práci, která je vám nepříjemná, nebo dobrovolně spolupracovat s lidmi, se kterými běžně nepracujete.

Miliardáři uvažují stejně jako normální lidé, jen jsou odvážnější.

Hiattová dále řekla, že myšlenkový proces a iterace, které používají osobnosti jako Bezos při rozhodování, jsou přístupné i ostatním.

"Jeff Bezos se do vesmíru vydal s bláznivým nápadem: 'hele, co kdybych si koupil tenhle malý pozemek v Texasu a pak si najal pár opravdu chytrých lidí, kteří by se mnou mluvili o vesmíru?'".

"Ano, jsou odvážní, ale iterační proces je pro ně stejný jako pro nás normální lidi. Jen se zaměřili doslova na Mars." dodala.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články