Podle manažera hedgeového fondu Boaze Weinsteina by americký akciový trh mohl zasáhnout desetiletí trvající medvědí trh, protože Fed začne vážně snižovat svou bilanci ve výši 9 bilionů dolarů

Foto: Unsplash

Podle manažera hedgeového fondu Boaze Weinsteina by americký akciový trh mohl zasáhnout desetiletí trvající medvědí trh, protože Fed začne vážně snižovat svou bilanci ve výši 9 bilionů dolarů

Manažer hedgeových fondů Boaz Weinstein varuje investory před možným desítky let trvajícím medvědím trhem, který bude sužovat americké akcie podobně jako pokles, s nímž se od roku 1989 potýká japonský akciový trh.

Japonský index Nikkei 225 dosáhl svého vrcholu v roce 1989 a nikdy se již nevrátil na svá maxima, protože stárnoucí a klesající populace vyvolává obavy, jak se bude země vyvíjet v budoucnosti. Nikkei je stále o 30 % nižší než jeho historické maximum.

Weinstein, který řídí téměř 5miliardový hedgeový fond Saba Capital, řekl listu Financial Times, že politika kvantitativního zpřísňování Federálního rezervního systému povede k velkému poklesu cen aktiv. Jinými slovy, nebojujte s Fedem.

"Jsem velmi pesimistický. Na konci toho všeho není duha. [Kvantitativní zpřísňování] bude pro investory skutečným protivětrem," řekl Weinstein v rozhovoru pro FT.

Weinstein se zaměřuje na plány Fedu na snížení své rozvahy v hodnotě téměř 9 bilionů dolarů, která se od finanční krize v roce 2008 a nástupu pandemie COVID-19 značně rozšířila, když byla zavedena řada opatření kvantitativního uvolňování na podporu likvidity na úvěrových trzích.

Nyní je však Fed na cestě ke snížení své rozvahy o 95 miliard dolarů měsíčně, a to odbouráním kombinace držby státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami. A to bude sloužit jako protivítr, protože Fed prodává své dluhopisy na trhu, čímž v podstatě vysává likviditu z finančních trhů.

"Není důvod, aby toto obtížné [ekonomické] období trvalo jen dvě až tři čtvrtletí [a] ... není důvod si myslet, že nás čeká měkké přistání nebo mělká recese," řekl Weinstein.

Fed stále doufá v měkké přistání, i když pokračuje v dalším zvyšování úrokových sazeb, přičemž centrální banka v zápisu ze zářijového zasedání zdůraznila, že trh práce zůstává stále silný a míra nezaměstnanosti se pohybuje poblíž několikaletých minim.

Weinstein však nezadržuje dech a pro FT uvedl, že rozvinuté akciové trhy, jako je americký, "by určitě mohly" následovat cestu japonského indexu Nikkei 225. "To by mohlo vést k recesi," řekl Weinstein.

"To změnilo psychologii toho, zda být akcionářem je tak ceněný status," řekl Weinstein.

Nyní se investoři musí potýkat s mnoha hlavními riziky, včetně pokračujícího ruského konfliktu na Ukrajině, zpomalující ekonomiky v Číně a rostoucí inflace a úrokových sazeb.

Manažer hedgeového fondu drží swapy úvěrového selhání jako pojistku proti dalším ztrátám akcií, protože se domnívá, že recese nakonec povede k selhání podniků a rozšíření úvěrových spreadů.

"V tomto výprodeji se kolem vás točí tolik problematických věcí, z nichž některé jsou protichůdné. Panuje zde spousta strachu, ale lidé měli spoustu času na to, aby se nad [problémy] zamysleli," řekl Weinstein.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash

Podobné články