Autor: Filip Kejval

Podle společnosti JPMorgan investoři ukládají své peníze zpět do hotovosti

Investoři přecházejí od akcií ke starým známým dolarům, protože hlavní americké akciové indexy se drží na úrovni medvědím trhu.

Investoři přecházejí od akcií ke starým známým dolarům, protože hlavní americké akciové indexy se drží na úrovni medvědím trhu.

Alokace hotovosti v posledních týdnech prudce vzrostla, když přední banky na Wall Street začaly varovat před riziky recese.

Stratégové banky JPMorgan uvedli, že prodeje akcií minulý týden dosáhly nejvyšší úrovně od září 2020 poté, co se na trhu objevilo rozhodnutí Federálního rezervního systému zvýšit úrokové sazby o 75 bazických bodů.

A investoři nyní drží tolik hotovosti jako v březnu 2020, kdy rychle se šířící pandemie koronaviru vyvolala výprodej na akciovém trhu.

"Náš ukazatel alokace hotovosti u investorů na celém světě... v posledních týdnech prudce vzrostl," uvedli ve čtvrtek stratégové pod vedením Nikolaos Panigirtzoglou.

Zdá se, že institucionální i retailoví investoři nyní věří, že na současném medvědím trhu s akciemi vládne hotovost.

Indexy S&P 500 a Nasdaq klesly v roce 2022 o 19,6 %, resp. 28,8 %, zatímco dolarový index, který měří hodnotu zelené bankovky vůči koši měn, vzrostl od začátku roku o 8,6 %. Drobní obchodníci se během letošního výprodeje akcií drželi své mantry "buy the dip". Podle JPMorgan však drobní investoři konečně přijali realitu medvědího trhu a začali ukládat své peníze do hotovosti.

"Je patrný trend oslabování poptávky," řekl agentuře Bloomberg stratég Peng Cheng. "Dá se říci, že maloobchod kapituloval."

Mnoho drobných investorů nakoupilo akcie poprvé v roce 2020, protože obchodní platformy jako Robinhood zpřístupnily investování na trhu. Ty vystřelily do popředí v následujícím roce, kdy ultrabujaří přispěvatelé na fórech jako Wall Street Bets vyvolali zběsilé nákupy "meme akcií", jako jsou GameStop a AMC Entertainment.

Tito obchodníci se tento týden vrátili na trh, když se vrhli na kosmetickou firmu Revlon poté, co vyhlásila bankrot podle kapitoly 11, a způsobili, že akcie vzrostly o 652 %.

Stejně jako institucionální investoři se však většinou agresivně přeorientovávají na hotovost, řekl Cheng, protože medvědí trh zlikvidoval všechny jejich zisky z doby pandemie.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články