Podle WHO by v Evropě a Střední Asii mohlo do jara dojít k dalším 700 000 úmrtí na Covid-19

Podle WHO by v Evropě a Střední Asii mohlo dojít k dalším 700 000 úmrtím na covid-19, z důvodu prudkého nárůstu infekcí.

Evropa a Asie by mohly do března příštího roku dosáhnout celkového počtu 2,2milionu úmrtí na Covid-19. Země bojují s vysoce nakažlivou variantou delta, uvedla v úterním prohlášení Světová zdravotnická organizace. Tato předpověď přichází v době, kdy region 53 zemí překročil hranici 1,5 milionu úmrtí. Přičemž virus se stal hlavní příčinou úmrtí v Evropě a ve Střední Asii, uvedla evropská pobočka WHO. V současné době dochází ve všech 53 zemích ke 4200 úmrtím, což představuje dvojnásobek denních úmrtí od konce září. 

"Abychom mohli žít s tímto virem, musíme zaujmout "vakcína plus", uvedl Dr Hans Henri Kluge, regionální ředitel WHO. Vakcína plus znamená nechat se očkovat standardní dávkou vakcíny, dále také absolvovat posilovací dávku a nebo zařadit preventivní opatření do běžného života". 

Kromě zvýšené nakažlivosti varianty delta prohlášení obviňuje také populaci neočkovaných a rozhodnutí mnoha zemí k nenošení roušek. Již dříve WHO varovala, že zima může být příčinou propuknutí nákazy v Evropě. Důvodem je shromažďování lidí vedle sebe v uzavřených prostorách, kde je málo vzduchu. S přípravou na "náročnou zimu", vyzval Kluge veřejnost, aby pomohla předejít uzavírkám, to znamená nošení pokrývek obličeje, omezení fyzického kontaktu, také sledování kontaktů a testování. Zároveň WHO vyzvala země, aby zvážila podání posilovacích dávek pro zdravotnický personál a osoby starší 60let a tím bojovaly proti slábnoucí účinnosti vakcín. 

WHO předpokládá, že ve 49 z 53 zemí by do března 2022 mohlo dojít k vysokému až extrémnímu zatížení jednotek intenzivní péče. Dle statistik počet infekcí začal stoupat v týdnu od 19.září, kdy bylo zjištěno za sedm dní asi 1,1 milionu nových případů. V týdnu, končícím 21. listopadem WHO zaznamenala 2,4 milionu nových případů. Představuje to přibližně 67% všech případů Covidu na celém světě. Německo v pondělí zaznamenalo pandemický rekord. V sedmidenním průměru zde bylo zaznamenáno 51 000 nových infekcí. Rusko hlásí rekordní sedmidenní průměr s 1 218 denních úmrtí. Také Rakousko reagovalo na stoupající počty nakažených, od 1.února je zavedena celostátní očkovací povinnost a od pondělí zahájilo již čtvrtý lockdown, vláda uvedla, že potrvá maximálně 20 dní. Částečný lockdown zavedlo i Nizozemsko, kdy byly uzavřeny některé podniky a tři týdny nesmí fanoušci navštěvovat sportovní akce. Odstupující německá kancléřka Angela Merkelova vyzvala k přijetí mnohem přísnějších opatření ke zvládnutí této vlny nákazy.

Zdroje: cnbc.com; freepik.com

Nejnovější články