Rada města New York ve středu odhlasovala přijetí legislativy zakazující používání zemního plynu ve většině nových budov. Podle zákona musí stavební projekty předložené ke schválení po roce 2027 používat zdroje jako elektřinu pro kamna, ohřívače a vodní kotle místo plynu nebo oleje.
Návrh zákona by podle studie think-tanku RMI snížil do roku 2040 asi 2,1 milionu tun uhlíkových emisí, což odpovídá ročním emisím 450 000 automobilů.
Rada města New York ve středu odhlasovala přijetí legislativy zakazující používání zemního plynu ve většině nových staveb, což je krok, který podstatně sníží emise skleníkových plynů z nejlidnatějšího města země, které mění klima.
Návrh zákona
Návrh zákona nyní putuje k podpisu na stůl starosty Billa de Blasia. Po podpisu opatření vstoupí v platnost na konci roku 2023 pro některé budovy pod sedmi podlažími a v roce 2027 pro vyšší budovy. Nemocnice, komerční kuchyně a prádelny jsou ze zákazu vyňaty.
Podle zákona musí stavební projekty předložené ke schválení po roce 2027 používat zdroje jako elektřinu pro kamna, ohřívače a vodní kotle místo plynu nebo oleje. Obyvatelé, kteří mají v současné době ve svých domech plynové sporáky a topidla, nebudou ovlivněni, pokud se nepřemístí do nové budovy.
Dosavadní spotřeba plynu
Stát New York byl podle amerického úřadu pro energetické informace v roce 2019 šestým největším spotřebitelem zemního plynu v zemi. Zatímco elektřina ve státě dnes pochází primárně ze zemního plynu, který při spalování vytváří emise oxidu uhličitého, významnými zdroji jsou také jaderná energie a vodní elektřina, které v roce 2020 poskytují 29 % a 11 % výroby, a žádný z těchto zdrojů nevytváří oxid uhličitý. Síť státu bude navíc během přechodu na obnovitelné zdroje energie i nadále čistší.
Budovy v New Yorku tvoří asi 70 % jeho skleníkových plynů. Dnešní zákaz pravděpodobně posune vpřed požadavek státu New York na získávání 70 % elektřiny z obnovitelných zdrojů, jako je solární, větrná a vodní energie, do roku 2030 a do roku 2040 dosáhne sektor elektřiny s nulovými čistými emisemi.
„Pokud největší město v Americe může udělat tento kritický krok k zákazu používání plynu, pak každé město může udělat totéž,“ uvedl v prohlášení starosta Bill de Blasio. „To je způsob, jak bojovat proti změně klimatu na místní úrovni a zaručit zelené město pro příští generace.“
Cíl zákona
Návrh zákona sníží do roku 2040 asi 2,1 milionu tun uhlíkových emisí, což odpovídá ročním emisím 450 000 automobilů, a ušetří spotřebitelům několik set milionů dolarů na nových plynových přípojkách, informuje studie think-tanku RMI.
Zákaz rovněž minimalizuje riziko výbuchu plynu a omezí vystavení znečištění ovzduší, které představuje zdravotní rizika pro obyvatele, zejména barevné komunity s nízkými příjmy, které jsou neúměrně vystaveny znečištění.
Diskuse v zemích
O podobných politikách se diskutovalo po celé zemi. Několik desítek měst, včetně San Francisca, Berkeley a San Jose v Kalifornii; Cambridge, Massachusetts; a Seattle se rozhodly zakázat připojení zemního plynu v některých nových budovách jako způsob boje proti změně klimatu. Státy jako Texas a Arizona však městům zakázaly takové změny zavést s odkazem na to, že spotřebitelé mají právo vybrat si své zdroje energie.
Realitní skupiny, ropný a plynárenský sektor a National Grid, společnost, která městu dodává zemní plyn, se důrazně postavily proti návrhu zákona s tím, že způsobí nárůst poptávky po elektřině, který by mohl způsobit zimní výpadky proudu. Odpůrci také argumentují, že legislativa vyvolá vyšší náklady pro budovy využívající elektřinu k vytápění ve srovnání s těmi, které využívají zemní plyn.
„Realitní průmysl se zavázal spolupracovat s tvůrci politik na vývoji osvědčených politik, které smysluplně snižují emise uhlíku ze zastavěného prostředí,“ řekl James Whelan, prezident Real Estate Board of New York, obchodního sdružení pro městský sektor nemovitostí.
Con Edison, další významná městská energetická společnost, která kromě plynu dodává elektřinu, byla zastáncem zákona spolu s některými skupinami udržitelných budov a energetickými analytiky. Příznivci tvrdili, že městská síť je dobře vybavena, aby zvládla nárůst poptávky po elektřině.
Ekologické skupiny oslavily hlasování ve středu a vyzvaly stát New York a zemi, aby následovaly jeho kroky. „Největší město Ameriky to myslí se změnou klimatu vážně a dnešek to dokazuje,“ řekl Alex Beauchamp, ředitel severovýchodního regionu ekologické skupiny Food & Water Watch.
Zdroje:
cnbc.com
Freepik.com