Pozastavení zvyšování úrokových sazeb Fedu by vedlo k masivnímu přesunu alokace do akcií, říká Tom Lee ze společnosti Fundstrat

Podle středeční poznámky Toma Leeho ze společnosti Fundstrat by se akciový trh mohl připravit na velký růst, protože Federální rezervní systém se potenciálně blíží k pauze ve zvyšování úrokových sazeb.

Podle středeční poznámky Toma Leeho ze společnosti Fundstrat by se akciový trh mohl připravit na velký růst, protože Federální rezervní systém se potenciálně blíží k pauze ve zvyšování úrokových sazeb.

Očekává se, že Fed na listopadovém a prosincovém zasedání zvýší úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů, ale poté by se podle Leeho mohl zastavit.

"Pauza jednoduše znamená, že se Fed vrací k závislosti na datech," uvedl Lee, místo aby doháněl inflaci prostřednictvím nadměrného zvyšování sazeb. Pauza se liší od obratu, který někteří investoři očekávali na začátku letošního roku, protože obrat by pravděpodobně znamenal zvrat ve zvyšování sazeb Fedu v podobě snížení úrokových sazeb.

Pokud Fed na svých posledních dvou zasedáních v tomto roce skutečně zvýší sazby o 75 bazických bodů, sazba federálních fondů se bude pohybovat mezi 4,50 a 4,75 %. Podle Leeho by tato úroveň měla být "dostatečně restriktivní, aby se Fed mohl rozhlédnout" a zjistit, jak se jeho zvyšování sazeb promítne do ekonomiky.

Pauza Fedu by mohla přijít v době, kdy je čistá alokace investorů do akcií na nižší úrovni než v roce 2008, a pauza by podle Leeho pravděpodobně vyvolala "výraznou změnu alokace aktiv" v portfoliích investorů.

"Investoři nejsou na pauzu připraveni. Investoři s pevným výnosem sázejí na vyšší sazby. Drobní akcioví investoři nakupují rekordní množství putů, které překonává úroveň minima COVID-19. Institucionální investoři jsou podle banky BofA o 3 směrodatné odchylky podvážení na akciích, [a] dokonce i insideři podniků začínají znovu nakupovat akcie," řekl.

"Udržovala by si ulice tyto pozice i v případě, že by došlo k pauze? Nemyslíme si to," dodal.

A Fed bude mít v příštích měsících pravděpodobně dobrý důvod k pauze, protože "měkké" údaje ukazují ochlazování inflace, zatímco "tvrdé" údaje nadále zaostávají. Podle Leeho polovina indexu spotřebitelských cen zboží a komodit poklesla ze svého vrcholu, zatímco ceny domů vykazují známky ochlazení.

Na pozadí posunu v cenách zboží a komodit někteří ekonomové očekávají, že celková inflace CPI se ochladí na 6,8 %, a to i přes zářijovou vyšší než očekávanou hodnotu 8,2 %. "Pokles o 1,2 procentního bodu za dva měsíce je výrazný pokles," uvedl.

Lee zůstává optimistou ohledně toho, co může akciový trh v příštích několika měsících udělat. Strateg má pro index S&P 500 cílovou cenu na konci roku 5 100, což představuje potenciální růst o 38 % oproti současným úrovním.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články