Přední američtí ekonomové tvrdí, že miliony Američanů musí přijít o práci, aby se zastavila inflace. Nemohou se více mýlit

Minulý měsíc vystoupil v Londýně bývalý ministr financí Clintonovy administrativy Larry Summers s projevem, v němž prohlásil, že USA potřebují k omezení inflace nezaměstnanost nad 5 % po dobu pěti let.

Minulý měsíc vystoupil v Londýně bývalý ministr financí Clintonovy administrativy Larry Summers s projevem, v němž prohlásil, že USA potřebují k omezení inflace nezaměstnanost nad 5 % po dobu pěti let. "Jinými slovy, potřebujeme dva roky 7,5% nezaměstnanosti, nebo pět let 6% nezaměstnanosti, nebo jeden rok 10% nezaměstnanosti," řekl.

Summersův jazyk je tak nudný a klinický, že je snadné přehlédnout krutost, která se za těmito čísly skrývá: V zájmu omezení vysokých cen musí miliony Američanů přijít o práci a čelit nejméně roční nezaměstnanosti. Pokud přijde o práci více Američanů najednou, tvrdí Summers, inflace se bude snižovat rychleji.

Federální rezervní systém Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell nedávno zřejmě souhlasil se Summersovým výrokem. Powell uvedl, že "existuje riziko, že se nezaměstnanost posune nahoru", pokud bude Federální rezervní systém nadále zvyšovat úrokové sazby a zpomalovat ekonomiku. Tím, že zaměstnavatelům zdraží půjčování peněz, zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu pravděpodobně utlumí expanzi a tvorbu podniků, což ochladí trh práce a dokonce inspiruje zaměstnavatele s nedostatkem hotovosti k propouštění zaměstnanců. Přesto se zdálo, že Powell naznačil, že Fed bude v dohledné budoucnosti pokračovat v soustavném zvyšování úrokových sazeb.

Navzdory těmto předpovědím americký trh práce nadále překonává očekávání ekonomů, když v červnu přibylo 372 000 pracovních míst a hodinové mzdy vzrostly o více než 5 % oproti loňskému roku. Silné zapojení americké pracovní síly a rostoucí výplaty představovaly jedinou dobrou ekonomickou zprávu za poslední dva roky. A přesto chtějí dva z nejvlivnějších ekonomických myslitelů posledních 30 let z nějakého důvodu vykopnout jediný pevný trám, který drží americkou ekonomiku nad vodou.

Zdá se, že ani Powell, ani Summers nerozumějí základům skutečného fungování ekonomiky. Jejich teorie, že zpomalení ekonomiky a propuštění milionů lidí bez práce zastaví příliv inflačního růstu, možná fungovala na počátku 80. let, ale pravdou je, že vysoké ceny, které Američané v posledním roce platí v obchodech s potravinami a u čerpacích stanic, nemají s inflační krizí 70. let nic společného. A nemělo by se zapomínat, že "úspěšný" plán Fedu na snížení inflace způsobil milionům obyčejných Američanů roky bolesti, protože vyhnal míru nezaměstnanosti na nemyslitelných 11 %.

Současná vlna rekordní inflace byla způsobena problémy v dodavatelském řetězci vyvolanými pandemií a zdražováním ze strany korporací. Pokračující zvyšování úrokových sazeb - a tedy připravování milionů Američanů o práci - pravděpodobně žádný z těchto problémů nevyřeší. Ve skutečnosti se zpomalení trhu práce a odebrání výplat americkým rodinám pravděpodobně ukáže jako dlouhodobě horší pro ekonomiku.

Spotřebitelské výdaje se na roční produkci americké ekonomiky podílejí zhruba 70 % a v roce 2019 představovaly přibližně 13,28 bilionu dolarů hrubého domácího produktu. Tato spotřebitelská poptávka vytváří pracovní místa, zajišťuje oběh peněz v místních ekonomikách a podporuje zisky podniků. Vyjmutí peněz z kapes milionů Američanů připraví ekonomiku o biliony dolarů ve spotřebitelských výdajích, což uvrhne ekonomiku do negativní zpětné vazby ztráty pracovních míst a stále klesající spotřebitelské poptávky.

Pravdou je, že Summersovo a Powellovo "řešení" je ekonomií "trickle-down" ve své nejčistší podobě: Jsou připraveni obětovat příjmy milionů Američanů, aby upřednostnili nejbohatší lidi v ekonomice. Z dlouhodobého hlediska jsou recese pro nejbohatší Američany skvělé. V letech následujících po Velké recesi v roce 2008 pohltilo 1 % nejbohatších Američanů 95 % celkového bohatství, které vzniklo díky hospodářskému oživení.

Všechny tyto neočekávané zisky se vůbec nepodařilo přenést od superbohatých k nám ostatním - a nyní poprvé v historii vlastní 10 % nejbohatších Američanů více než polovinu amerického bohatství.

Pokud by Summers a Powell chtěli vytvořit řešení, které by odráželo skutečné fungování americké ekonomiky, podporovali by politiku, která by upřednostňovala výdaje průměrných Američanů, nikoli hromadění bohatství na samém vrcholu příjmové pyramidy. Inflaci nemůžeme ukončit tím, že budeme odměňovat tytéž lidi, kteří se těší rekordním ziskům z vyšších cen.

Namísto aktivních pokusů o podvázání naší ekonomiky by vedoucí představitelé mohli udělat více pro omezení inflace tím, že vybudují robustnější dodavatelský řetězec, potrestají špatné korporátní subjekty za zdražování a vydělávání v době krize a budou následovat příkladu 14 států, které posílají šeky na podporu inflace, aby poskytly tolik potřebnou úlevu obyčejným Američanům - právě těm, kteří v první řadě pohánějí ekonomiku.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články