Předpověď: Tyto růstové akcie budou mít do roku 2030 hodnotu 1 bilionu dolarů

Pokud vás nedávná volatilita akciového trhu zneklidňuje, podívejte se na dlouhodobý potenciál těchto dvou společností.

Pokud vás nedávná volatilita akciového trhu zneklidňuje, podívejte se na dlouhodobý potenciál těchto dvou společností.

Investování je dlouhodobá hra a historie nabízí mnoho důkazů, které to potvrzují. V roce 2022, kdy se hlavní indexy jako S&P 500 a Nasdaq 100 obchodují na medvědím trhu. Pohled do konce současného desetiletí by mohl být lékem na zvládnutí těchto krátkodobých tržních nervozit.

Obecně platí, že delší časový horizont nabízí potenciál vyšších výnosů. Obří sociální média Meta Platforms (META) a polovodičový gigant Nvidia (NVDA) mají potenciál dosáhnout do roku 2030 tržní hodnoty 1 bilionu dolarů. To znamená, že cena akcií každé z těchto společností by se do té doby musela více než zdvojnásobit.

Společnosti Meta a Nvidia se potýkají s jedinečnými obchodními problémy, které byly umocněny širším výprodejem technologických akcií, což způsobilo pokles jejich akcií o více než 56 % od konce roku 2021. Zde je však důvod, proč se mohou dlouhodobým investorům vyplatit.

Případ pro meta platformy

Společnost Meta není v klubu bilionů dolarů žádným nováčkem - ve skutečnosti byla jeho členem velmi krátkou dobu, když se její akcie v září loňského roku obchodovaly za cenu blízkou historickému maximu 384 dolarů. Od té doby klesla o 58 % a její ocenění je skromnější - 442 miliard dolarů, ale společnost je neúnavným inovátorem a její budoucí příležitosti naznačují, že by se v dlouhodobém horizontu mohla vyšplhat zpět na 1 bilion dolarů (a více).

Po více než desetiletém působení v odvětví sociálních médií se společnost Meta zaměřuje na novou generaci sociálních a profesních sítí: metaverzi. Jedná se o soubor virtuálních světů, které jsou přístupné pomocí pohlcující náhlavní soupravy. Metaverze má obecně značný finanční potenciál, zejména na straně sociálních sítí. Společnost Meta se domnívá, že by do svého virtuálního světa mohla zpočátku přilákat miliardu uživatelů, kteří by zde mohli utrácet stovky dolarů za digitální zboží a služby.

Podle některých odhadů by hodnota odvětví metaversa mohla do roku 2030 dosáhnout 1,6 až 30 bilionů dolarů. Meta má největší palebnou sílu ze všech společností, které jej rozvíjejí, protože v roce 2021 ochotně spálila 10 miliard dolarů na svůj segment Reality Labs a dalších 2,9 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí roku 2022.

Je však zajímavé, že i bez metaverza by se akcie společnosti Meta mohly více než zdvojnásobit, i když musí nejprve překonat některé krátkodobé problémy. Mezi ně patří odchod její dlouholeté provozní ředitelky Sheryl Sandbergové a změny pravidel společnosti Apple pro ochranu osobních údajů, které poškozují schopnost společnosti Meta prodávat cílené reklamy.

Společnost za poslední čtyři čtvrtletí vygenerovala zisk na akcii ve výši 13,22 USD, takže se její akcie obchodují s násobkem 12,3. To je 51% sleva oproti indexu Nasdaq 100, který se obchoduje s násobkem 25,2. Akcie společnosti Meta by tedy musely vzrůst o 104 % na 334 USD, aby se nyní obchodovaly v souladu s širším trhem, což by znamenalo tržní ocenění ve výši 905 miliard USD. Vzhledem k tomu, že společnost stále roste, zdá se, že 1 bilion dolarů bude do roku 2030 na dosah.

Případ pro společnost Nvidia

Polovodičový průmysl se stal jedním z nejdůležitějších na světě, protože stále více spotřebního zboží je vybaveno pokročilou digitální technologií. Společnost Nvidia se však nespokojí s tím, že je předním světovým výrobcem čipů, ale buduje dlouhodobější vizi prostřednictvím výpočetní platformy.

Vyvíjí výkonný software, který doplňuje její hardware, a využívá nástroje, jako je umělá inteligence (AI) a 3D vykreslování, k poskytování řešení, jako je technologie samořízených vozidel, největším světovým výrobcům automobilů. Konkrétně to je nyní jen malá část podnikání společnosti Nvidia, ale do roku 2030 by tato příležitost mohla mít hodnotu bilionů dolarů.

Tahouny příjmů společnosti Nvidia jsou v současnosti herní segmenty a segment datových center, které v 1. čtvrtletí fiskálního roku 2023 tvořily 88 % z celkových tržeb ve výši 8,2 miliardy dolarů. Datová centra jsou obzvláště zajímavou příležitostí, protože už dávno nejsou místem pro pouhé ukládání informací. Nvidia může zákazníkům pomoci získat cenné poznatky z neustálého toku dat a může je také využít k trénování modelů umělé inteligence v dosud nevídaném měřítku.

Stejně jako společnost Meta má i společnost Nvidia příležitost v metaverzu. Její platforma Omniverse umožňuje vývojářům vytvářet virtuální 3D prostředí pro libovolné účely, ať už jde o sociální média, hry, nebo dokonce o vytváření digitálních dvojčat reálného majetku pro průmyslové aplikace. Platformu zatím využívá 100 000 vývojářů, mezi nimiž je například gigant v oblasti elektronického obchodu Amazon .

Akcie společnosti Nvidia klesly o 56 % ze svého historického maxima, což znamená, že se kdysi obchodovaly na tržní hodnotě více než 850 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že má prsty ne v jedné, ale hned v několika multimiliardových příležitostech, není nerozumné očekávat, že by do roku 2030 mohla znovu dosáhnout svého někdejšího maxima - a dokonce ho překonat. Analytici předpovídají, že společnost během fiskálního roku 2023 dosáhne tržeb ve výši 33,5 miliardy dolarů, a pokud tento odhad splní, bude za posledních pět let zvyšovat tento ukazatel složeným ročním tempem 28 %.

Pokud si toto tempo růstu udrží až do roku 2030, bude to stačit na to, aby Nvidia výrazně překročila hranici 1 bilionu dolarů za předpokladu, že poměr ceny k tržbám zůstane konstantní. Ve skutečnosti by stačilo i poloviční tempo růstu.

Tento článek představuje pouze názor autora. Nejedná se o investiční radu ani doporučení.

Zdroje: fool.com, Unsplash.com

Nejnovější články