Autor: Adam Spáčil

Představitel Kremlu naznačuje, že by se Rusko jednoho dne mohlo pokusit získat zpět Aljašku od USA

Ruský představitel tento týden pohrozil USA zmrazením ruských aktiv a vyzval je, aby si uvědomily, že Aljaška byla kdysi součástí ruského území.

Ruský představitel tento týden pohrozil USA zmrazením ruských aktiv a vyzval je, aby si uvědomily, že Aljaška byla kdysi součástí ruského území.

"Ať má Amerika vždy na paměti: existuje část jejího území, která patří Rusku - Aljaška," prohlásil ve středu podle řady médií Vjačeslav Volodin, Putinův spojenec a předseda dolní komory ruského parlamentu.

"Když se pokoušejí přivlastnit si náš majetek v zahraničí, měli by si být vědomi, že i my máme co požadovat zpět," dodal Volodin ve svém vyjádření, o kterém informovala agentura Associated Press a ruský list RBC News.

Podle RBC News se Volodin rovněž odvolal na návrh místopředsedy Státní dumy Pjotra Tolstého, aby se na Aljašce konalo referendum o této otázce.

USA koupily území Aljašky od ruské vlády v roce 1867. USA tehdy podepsaly šek na 7,2 milionu dolarů, kterým za Aljašku zaplatily, a smlouvu o postoupení, která získání území potvrdila.

Aljaška si nyní každoročně 18. října připomíná Den Aljašky, který připomíná den, kdy bylo toto území převedeno z Ruska na USA. Aljaška byla přijata do Unie v roce 1959.

V dalších jestřábích komentářích, které ve středu pronesl Dmitrij Medveděv, náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady, zveřejnil na Telegramu dlouhou tirádu, v níž odsoudil "jakékoli pokusy o vytvoření tribunálů nebo soudů", které by vyšetřovaly ruské akce na Ukrajině.

Medveděv také varoval, že by bylo "absurdní" pokoušet se "potrestat zemi s největším jaderným potenciálem", a obvinil USA, že se pokoušejí "šířit chaos a destrukci po celém světě v zájmu 'skutečné demokracie'".

"Celá historie USA od dob podmanění původního indiánského obyvatelstva představuje sérii krvavých válek," napsal Medveděv s odkazem na další akce USA, jako bylo bombardování Hirošimy a Nagasaki během druhé světové války a účast ve válce ve Vietnamu.

"Byl za tyto zločiny někdo pohnán k odpovědnosti? Jaký tribunál odsoudil moře krve, které tam USA prolily?" Medveděv se zeptal.

Medveděvovy výroky nebyly prvním případem, kdy Rusové vyhrožovali ukrajinským spojencům jadernou válkou. V květnu ruský propagandista varoval, že jaderný úder by mohl zničit Spojené království a Irsko.

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články