Princ Andrew musí Virginii Giuffreové zaplatit 12 milionů dolarů jako mimosoudní vyrovnání

Princ Andrew a Virginia Roberts Giuffreová se dohodli na finančním vyrovnání svého sporu. Podle dokumentů předložených u federálního soudu nebude částka vyrovnání veřejně zveřejněna. Ale zdroj řekl The Post, že celková odhadovaná částka bude činit 12 milionů dolarů.

Princ Andrew a Virginia Roberts Giuffreová se dohodli na finančním vyrovnání v jejich soudním sporu. Šlo o obvinění ohledně sexuálního zneužívání, ze strany prince.

Podle dokumentů předložených v úterý federálnímu soudu na Manhattanu nebude částka vyrovnání veřejně zveřejněna. Ale zdroj řekl The Post, že celková odhadovaná částka bude činit 12 milionů dolarů.

Giuffre a princ Andrew údajně předloží požadavek na zamítnutí případu během příštího měsíce.

V nepodepsaném dopise předloženém jako příloha k žádosti o vyrovnání Andrew uvedl, že uznává, že Giuffre byla „prokázanou obětí“ sexuálního zneužívání, ale nepřipouští žádné provinění ze své strany.

"Princ Andrew nikdy neměl v úmyslu hanit paní Giuffreovou a uznává, že trpěla jako oběť zneužívání, a to v důsledku nespravedlivých veřejných útoků," stojí v dopise.

„Je známo, že Jeffrey Epstein po mnoho let obchodoval s bezpočtem mladých dívek. Princ Andrew lituje svého spojení s Epsteinem a oceňuje statečnost paní Giuffreové a dalších, které se nebály postavit za sebe a ostatní,“ dodává.

"Slibuje, že projeví lítost nad svým spojením s Epsteinem tím, že podpoří boj proti zlu sexuálního obchodování a podpoří jeho oběti," stojí v prohlášení.

Giuffre, jedna z nejhlasitějších žalobců Epsteina, žalovala prince Andrewa v srpnu za to, že s ní měl vévoda z Yorku třikrát sex, bylo to v době, když byla ještě teenager. Stalo se tak v Londýně, New Yorku a na Amerických Panenských ostrovech.

Andrew, kterému byly v lednu odebrány vojenské a královské tituly, již dlouho trvá na své nevině.

Urovnání případu – který měl obrovský potenciál odhalit škodlivé detaily a způsobit tak ostudu jeho slavné rodině – je pro Andrewa solidním krokem, uvedli odborníci.

"Urovnání poskytne určitou míru uzavření pro obě strany a princ Andrew se vyhne tomu, aby každý detail údajného chování - a možná i jiného jednání, které ještě není veřejně známé - byl šířen do světa."

Není jasné, jak Andrew zaplatí za nezveřejněnou dohodu – ale Telegraph uvedl, že královna bude část financovat ze svého soukromého majetku vévodství Lancaster.

Andrew dostává od královny přibližně 323 000 dolarů ročně z jejích soukromých prostředků a inkasuje také penzi od britského námořnictva v hodnotě 26 000 dolarů ročně, uvedl londýnský Times.

Objevily se ale i spekulace, že Andrew prodal svou lyžařskou chatu ve švýcarských Alpách v hodnotě 24 milionů dolarů, aby pomohl zaplatit vyrovnání, dle Daily Mail.

"Vypadá to, že prodej byl pro něj jedinou možností, jak zajistit, aby měl hotovost na zaplacení svých právních účtů a financování vyrovnání," řekl jeho soused v Alpách.

V pondělním prohlášení jedna z Giuffreových advokátek, Sigrid McCawleyová, uvedla, že je s výsledkem spokojena.

V lednu Andrew prohrál svůj návrh na zamítnutí žaloby, přičemž soudce z Manhattanu rozhodl, že případ se může přesunout k soudu.

Vévoda částečně argumentoval tím, že dohoda o urovnání, kterou Giuffre uzavřela s Epsteinem v roce 2009, jí zakázala podat občanskoprávní žalobu proti Andrewovi. Argument byl zamítnut soudcem Lewisem Kaplanem.

Epstein zemřel ve vězeňské cele na Dolním Manhattanu v roce 2019 a to, když čekal na soud kvůli obvinění z obchodování s bílým masem. Kancelář soudních lékařů v New Yorku označila jeho smrt tehdy jako sebevraždu.


 

Zdroje: nypost.com;unsplash

Nejnovější články