Proč akciový trh nenávidí myšlenku rostoucích úrokových sazeb

Náznak rostoucích úrokových sazeb děsí akciový trh. Očekává se, že Federální rezervní systém, americká centrální banka, letos několikrát zvýší svou referenční sazbu, aby zkrotila vysokou inflaci. Předseda Fedu Jerome Powell tuto pravděpodobnost ve středu potvrdil.

Náznak rostoucích úrokových sazeb děsí akciový trh. Očekává se, že Federální rezervní systém, americká centrální banka, letos několikrát zvýší svou referenční sazbu, aby zkrotila vysokou inflaci. Předseda Fedu Jerome Powell tuto pravděpodobnost ve středu potvrdil.

Prognóza způsobila, že akcie v lednu prudce klesly.

Index S&P 500 za celý rok 2022 klesl o 9 %. V jednu chvíli tohoto týdne se koš amerických akcií propadl pod 10 % – což se stalo poprvé od počátečních pandemických turbulencí v březnu 2020. Index ve středu po Powellových poznámkách uzavřel pokles o 0,2 %, čímž vymazal dřívější zisky.

Chladnější ekonomika

Proč to burzu zajímá?

Obecně se zdá, že důvody jsou dvojí: zpomalení americké ekonomiky a vyhlídka, že další investice, jako jsou dluhopisy, budou ve srovnání s akciemi atraktivnější.

Když Fed zvýší svou referenční úrokovou sazbu, banky a věřitelé mají tendenci zvyšovat i výpůjční náklady. Hypotéky, kreditní karty a další dluhy se stávají dražšími, což snižuje spotřebitelské výdaje a poptávku. Podniky také platí více za financování svých operací.

Obecně to tlumí vyhlídky na zisky společností a snižuje nadšení investorů pro nákup jejich akcií.

„Zpřísnění měnové politiky vyvine tlak na ekonomickou aktivitu,“ říká Blair duQuesnay, certifikovaný finanční plánovač a investiční poradce ve společnosti Ritholtz Wealth Management se sídlem v New Orleans. "A je to záměrně." 

Příliš daleko, příliš rychle?

„Návrh“ Fedu je zchladit inflaci. Spotřebitelské ceny vyskočily v prosinci o 7 % oproti předchozímu roku, což je nejrychlejší tempo od roku 1982.

Ale akciový trh nereaguje jen na pravděpodobné zvýšení sazeb; kolísání akcií má co do činění s nejistotou ohledně toho, jak rychle Fed zrychlí.

„Co se trhu nelíbí, jsou rychlé změny v monetárním prostředí,“ říká David Stubbs, globální vedoucí tématické strategie napříč aktivy v J.P. Morgan Private Bank.

Když inflace na začátku roku 2021 začala zrychlovat, představitelé Fedu signalizovali, že je to pravděpodobně dočasné, krátkodobý výsledek hyperaktivní ekonomiky.

Nyní se jejich tón změnil, protože inflace setrvávala výrazně nad 2% dlouhodobým cílem Fedu. Z velké části se to zdá být způsobeno spotřebitelskou poptávkou po fyzickém zboží, která převyšuje nabídku, protože Covid nadále narušuje dodavatelské řetězce.

Akcie ztrácejí lesk

Pokud sazby vzrostou, investoři mohou vidět větší hodnotu v dluhopisech, depozitních certifikátech a dalších aktivech, která jsou považována za méně riziková než akcie.

Výnosy z těchto konzervativních aktiv byly od finanční krize v roce 2008 poměrně mizivé, což vedlo k dlouhému období nejnižších úrokových sazeb, které podnítily ekonomiku.

Investoři hledající výnosy byli v podstatě „vnuceni“ do akcií, řekl Baker.

Další faktory

I když se zdá, že hraje největší roli, politika Fedu není jediná věc, která investory staví na nervy.

Jednak je tu vyhlídka na válku mezi Ukrajinou a Ruskem. Toto geopolitické napětí podněcuje další nejistotu – například, jak by to mohlo mít dopad na energetický sektor, pokud vypuknou boje?

Výprodej akcií může být dobrá věc, nezávisle na tom, co to způsobuje, řekl duQuesnay. 

Federální rezervní systém diskutuje o vyšších úrokových sazbách, protože ekonomika a trhy práce jsou silné. Snížení cen akcií může také připoutat ocenění společností více k realitě.

Zdroje: cnbc.com, unsplash.com

 

Nejnovější články