Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě, ale prudký nárůst poptávky ohrožuje životní prostředí. V posledních 30 letech vedla rostoucí poptávka po kávě k 60% nárůstu produkce a podle International Coffee Organization představovala nesčetné množství hrozeb pro životní prostředí. Vědci ve Finsku se snaží přijít s udržitelnou, v laboratoři vypěstovanou alternativou pro příští šálek kávy, ale technologie pro její výrobu je stále velmi nákladná. Káva je jedním z nejrozšířenějších nápojů na světě, ale prudký nárůst poptávky ohrožuje planetu a nutí ekology a vědce hledat udržitelné způsoby výroby kávy.
„Většina kávy prochází procesem mokrého mletí, který využívá značné množství sladké vody k odstranění dužiny a praní kávy. Poté se káva suší, praží, expeduje a vaří, z nichž každá využívá energii,“ řekl Bambi Semroc, senior viceprezident Centra pro udržitelnou půdu a vody v Conservation International.
Od odlesňování až po vysoké využívání vodních a energetických zdrojů, výzkumy ukazují, že zvýšená produkce kávy ničí planetu.
Brazílie
Brazílie, největší světový producent kávy, zaznamenala odlesňování svého amazonského deštného pralesa na 15leté maximum, podle zprávy zveřejněné brazilským Národním institutem pro vesmírný výzkum. Odhaduje se, že mezi srpnem 2020 a červencem 2021 bylo ztraceno 13 235 kilometrů čtverečních, což odpovídá 2 429 fotbalovým hřištím, což představuje 22% nárůst oproti předchozímu roku.
Produkce kávy také zanechává velkou vodní a energetickou stopu, na výrobu pouhých 125 milimetrů kávy je podle Water Footprint Network potřeba 140 litrů vody. Zároveň je však kávový průmysl také citlivý na změnu klimatu. Právě letos zažila Brazílie v červnu vlny mrazů a sucha, které vytlačily ceny kávy Arabica na sedmileté maximum.
Komoditní experti předpovídají, že ceny budou nadále růst „vzhledem k současné nestabilitě globálních trhů a také nejistotě ohledně produkce dominantních producentů kávy v Brazílii, Vietnamu a Kolumbie,“ řekl Semroc z Centra pro udržitelnou půdu a vodu Conservation International.
Káva z laboratoře?
Vědci ve Finsku se snaží přijít s udržitelnou, v laboratoři vypěstovanou alternativou pro příští šálek kávy, ale technologie pro její výrobu je stále velmi nákladná. Finské technické výzkumné centrum VTT úspěšně vyrobilo kávové buňky v bioreaktoru pomocí buněčného zemědělství ve snaze učinit výrobu kávy šetrnější k životnímu prostředí.
Káva vypěstovaná v laboratoři ve výzkumném centru eliminuje potřebu odlesňování a proces má mnohem nižší vodní stopu, protože vědci jsou schopni používat recyklovanou vodu k výrobě svých bioreaktorů. Další výhodou je, že káva může být kdykoli produkována za kontrolované teploty, světla a kyslíkových podmínek, čímž se odstraní nestálost nabídky v průmyslu.
„Nejsme výrobce kávy, ale rádi bychom spolupracovali a spolupracovali se stranami, které mají odborné znalosti a vizi přinést něco takového na trh,“ řekl Heiko Rischer, vedoucí rostlinné biotechnologie ve výzkumném ústavu. "Vyžaduje to také značné investice, protože celý schvalovací proces...nepotřebuje jen čas, ale je to samozřejmě také nákladné cvičení," dodal.
Inovace také odstraňuje dlouhý proces přepravy kávy ze země původu do země spotřebitele a „má dopad na sledovatelnost a transparentnost procesu... to je často také velký problém v dodavatelském řetězci kávy,“ uvedl Rischer. „Nepracujeme s kávovými zrny jako výchozím materiálem, ale s lyofilizovaným práškem, který vyrábíme v laboratoři.“
Jakmile je prášek pražený, lze jej uvařit stejným způsobem jako běžný šálek kávy.
Přestože společnost Heiko předpovídala, že by mohlo trvat minimálně čtyři roky, než laboratorní káva VTT získá regulační schválení, ve Finsku, největším světovém spotřebiteli kávy, již byl o tento produkt velký zájem. „V minulosti jsme byli svědky velkého odporu proti geneticky modifikovaným potravinám, takže jsme byli pozitivně překvapeni, když lidé projevili zájem produkt koupit a ochutnat... Káva je luxusní produkt a lidé si ji chtějí umět koupit s čistým svědomím,“ informoval Heiko.
Nedostatek investic
Programy, jako jsou programy World Coffee Research a Conservation International, mají také za cíl pomoci uspokojit rostoucí globální poptávku po kávě zvýšením produkce drobných farmářů a zlepšením rostoucích investic do stávajících farem.
„Výzkum kávy je vzdálenou prioritou, když máte naléhavější humanitární priority... Mnoho zemí s nízkými příjmy je odpovědných za dodávky kávy do světa, ale nebyly schopny investovat do způsobů, které by jejich farmářům umožnily snížit rizika,“ řekla Jennifer Long, generální ředitelka World Coffee Research.
Více než 100 světových vůdců na Cop26, globálním klimatickém summitu Organizace spojených národů, se v listopadu zavázalo ke společnému ukončení odlesňování do roku 2030. Snaží se také přepracovat zemědělskou politiku tak, aby stimulovala udržitelné zemědělství.
Odborníci varovali, že nedostatek investic do zemědělského výzkumu a vývoje by však mohl vést k nestálejším cenám.
Produkce kávy tvoří v mnoha rozvojových zemích velký podíl na příjmech z exportu, pokud nebudou investovány do výzkumu a inovací, „důsledek kolísání trhu s kávou může být pro farmáře velmi výrazný,“ dodala.
Z 12,5 milionu drobných pěstitelů kávy žije nejméně 5,5 milionu lidí pod mezinárodní hranicí chudoby 3,20 dolaru na den, uvádí Enveritas, nezisková organizace, která pomáhá malým pěstitelům kávy najít udržitelná řešení.
„Investice do zemědělského rozvoje se zaměřením na zemědělský výzkum a technologii jsou nejdůležitějšími ojedinělými investicemi, které můžete udělat,“ řekl Long a poukázal na to, že problémy specifické pro zemědělství často způsobují, že drobné zemědělce jsou zranitelné. Zemědělské investice jsou důležité pro zajištění toho, aby bylo možné dosáhnout cílů v oblasti potravinové bezpečnosti navzdory globálním výzvám, které dnes brání produkci.
„Stromy jsou skvělým místem, kde začít, protože absorbují a zadržují tolik uhlíku,“ dodala s tím, že systémy zemědělské produkce je třeba upravit, aby do agrolesnictví integrovaly více stromů.
Zdroje:
cnbc.com
freepik.com