Autor: Radka Guzi

Produkce ropy v USA se v roce 2022 dále zvýší

Produkce by mohla vzrůst až o 900 000 barelů denně, informoval televizní program „Squawk Box Asia“.

Produkce by mohla vzrůst až o 900 000 barelů denně, informoval televizní program „Squawk Box Asia“. Podle Daniela Yergina, místopředsedy IHS Markit, je těžba ropy v USA zpět a v roce 2022 po více než roce, kdy OPEC a jeho spojenci „řídili show“, poroste.

Americké ropné firmy v roce 2020 snížily produkci, protože pandemie koronaviru zničila poptávku a nabídka se ještě nezotavila na úroveň před Covidem. V roce 2019 Spojené státy produkovaly 12,29 milionů barelů ropy denně, podle amerického úřadu pro energetické informace.

V roce 2020 to bylo 11,28 milionu a odhaduje se, že v roce 2021 to bude 11,18 milionu a v roce 2022 11,85 milionu.

„USA jsou zpět,“ uvedl Yergin. „Poslední rok, rok a půl, řídila show OPEC+, ale americká produkce se již vrací a v roce 2022 se vrátí více.“ Dodal, že byl na dvou setkání, kde americký ministr energetiky požádal společnosti, aby zvýšily výrobu.

„Je to samozřejmě proto, že Bidenova administrativa je tak hluboce znepokojena nebo znepokojena inflací a jejími politickými dopady,“ okomentoval Yergin stávající situaci. 

Yergin také předpověděl, že ceny ropy zůstanou v rozmezí 65 až 85 dolarů za barel a že ropa za 100 dolarů je nepravděpodobná, pokud nenastanou nějaké velké geopolitické otřesy.

Mezinárodní benchmarkové futures na ropu Brent ve čtvrtek ráno v Asii vzrostly o 0,49 % na 79,62 USD, zatímco futures na ropu v USA si připsaly 0,47 % na 76,92 USD.

Vztahy mezi USA a Ruskem

Yergin také diskutoval o bezpečnostních rozhovorech mezi americkými a ruskými představiteli z 10. ledna. Napětí na rusko-ukrajinské hranici je už několik týdnů vysoké a spojenci USA a Evropy jsou znepokojeni hromaděním ruských jednotek.

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin hovořili prostřednictvím videohovoru 7. prosince. Putin požádal, aby Ukrajině bylo odepřeno členství v Severoatlantické alianci, ale USA tento požadavek nepřijaly.

NATO pravděpodobně nemá v úmyslu přijmout Ukrajinu do aliance, ale je potřeba „strategické nejednoznačnosti“, komentoval Yergin.

„Ukrajina se nestane součástí NATO, ale... nemůžete nechat Vladimira Putina, aby vám to diktoval,“ dodal. 

Otázkou je, jak dosáhnout dohody, která „zachrání tvář všem.“ Vyjednávání budou tvrdá, ale „alespoň vedou rozhovory,“ řekl Yergin.

 

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

Nejnovější články