Autor: Radka Guzi

Propad akcií elektromobilů po selhání klimatického a sociálního plánu Joea Bidena

Akcie společností vyrábějících elektromobily v pondělí klesly po zjevném selhání plánu prezidenta Joea Bidena „Build Back Better.“

Akcie společností vyrábějících elektromobily v pondělí klesly po zjevném selhání plánu prezidenta Joea Bidena „Build Back Better“, který zahrnuje významné pobídky pro rostoucí sektor. Akcie start-upů EV, jako jsou Lordstown Motors, Faraday Future a Nikola, všechny v pondělí propadly o více než 7 %.

Pobídky pro elektromobily v rámci plánu Build Back Better zahrnují až 12 500 USD na vozidlo a jsou považovány za zásadní pro povzbuzení spotřebitelské poptávky. Akcie společností vyrábějících elektromobily v pondělí klesly po zjevném selhání plánu prezidenta Joea Bidena „Build Back Better“, který zahrnuje významné pobídky pro rostoucí sektor.

Akcie start-upů EV, jako jsou Lordstown Motors, Faraday Future a Nikola, všechny v pondělí propadly o více než 7 %. Rivian Automotive, která minulý měsíc vstoupila na burzu prostřednictvím trháku IPO, dosáhla v pondělí nového minima 88,40 dolaru za akcii.

Akcie jiných výrobců automobilů, jako je Tesla a General Motors, které již nemají nárok na federální daňové úlevy na elektromobily, ale měly by v rámci Build Back Better, také ztratily půdu pod nohama během obchodní seance.

Plán Bidena

Pobídky pro elektromobily v rámci plánu Build Back Better zahrnují až 12 500 USD za vozidlo a jsou považovány za zásadní pro povzbuzení spotřebitelské poptávky po elektromobilech, jejichž ceny jsou mnohem vyšší než jejich tradiční protějšky se spalovacím motorem.

Představitelé dopravy nabízeli návrh zákona Build Back Better jako klíčovou součást Bidenova plánu spolu s novým infrastrukturním balíčkem, který má pomoci dosáhnout prezidentova cíle prodeje elektromobilů. Biden řekl, že chce, aby polovina všech nových vozidel prodaných do roku 2030 byla EV, včetně plug-in hybridních elektrických vozidel, která obsahují baterie EV a tradiční spalovací motory.

Bidenův dvoustranný infrastrukturní balíček vyčlenil 7,5 miliardy dolarů na nabíječky pro elektromobily, ale Wall Street přisoudila větší význam pobídkám Build Back Better, které nyní pravděpodobně neprojdou. Demokratický senátor ze Západní Virginie Joe Manchin v neděli fakticky odsoudil návrh zákona k zániku, když řekl, že nebude hlasovat pro v Senátu 50-50.

Daňové úlevy

Navrhovaná pobídka pro elektromobily v rámci Build Back Better zahrnovala současnou daňovou úlevu ve výši 7 500 USD na nákup plug-in elektrického vozidla a také 500 USD, pokud je baterie vozidla vyrobena v USA. Zahrnuje také kontroverzní daňový kredit 4 500 USD, pokud je vozidlo smontováno v tuzemsku odbory, což vyvolalo ostrou kritiku ze strany výrobců automobilů mimo Detroit, jejichž američtí pracovníci nejsou organizováni.

Propady jednotlivých automobilek

Zde je pohled na několik start-upů s EV, stejně jako na Tesla a starší automobilky GM a Ford Motor, které oba oznámily významné investice do elektrických vozidel: Rivian Automotive Inc -7,9 %, Lucid Group Inc -5,05 %, Nikola Corp -7,31 %, Tesla Inc – 3,5 %, General Motors Co -2,03 %, Ford Motor Co -1,77 %.

Zdroje:

cnbc.com

unsplash.com

 

Nejnovější články