Je snadné dívat se na lidi s vysokými úspěchy a myslet si, že vždy měli plán, co chtějí ve své kariéře dělat.
Rebecca Stephensová by mohla patřit do tohoto tábora. V roce 1993 se stala první Britkou, která zdolala Mount Everest. Následně se stala první ženou, která zdolala "sedm vrcholů", tedy nejvyšší vrchol každého ze sedmi kontinentů Země.
Stephens, který je autorem knihy "Making It Happen: Autor knihy "Udělat to" (anglicky "Stephensing"), který sepsal knihu "Lekce z první linie realizace strategie", řekl serveru Insider, že lidé, kteří mají od útlého věku jasnou představu o tom, co chtějí dělat, mají štěstí. Navzdory svým úspěchům při lezení po horách prý v době dospívání nevěděla, co chce dělat.
Po absolvování školy Stephens několik let pracoval jako novinář. Svou lásku k horám však objevila až po dvacítce, když byla pozvána, aby pro jeden časopis připravila reportáž z expedice do Himálaje.
"Teprve na Everestu jsem byl naprosto přesvědčený o tom, co chci dělat, a neváhal jsem ani na jednu stranu," řekl Stephens pro Insider.
I tak jí trvalo několik let, než opustila své zaměstnání a sehnala finance na expedici na Everest.
"Bylo to zatraceně děsivé," řekl Stephens. "Lidé mluví o riziku na horách, ale pro mě bylo největším rizikem vzdát se zaměstnání a v recesi s hypotékou, kterou je třeba splácet."
Stephensová přiznala, že měla v mnoha ohledech štěstí. Neměla žádné širší pečovatelské povinnosti, mohla svůj byt pronajímat, když byla na expedici, a dostala příležitost.
Podle ní však z toho plyne širší ponaučení pro lidi na začátku kariéry, kteří mohou být v pokušení řídit se očekáváními a jít do zaměstnání, protože si myslí, že si to přejí jejich rodiče. Pokud chtějí najít naplnění, měli by místo toho naslouchat svému "vnitřnímu hlasu".
Žádná kariérní cesta není nikdy zcela hladká a mnoho velmi úspěšných lidí začínalo v různých oborech a později změnilo profesi.
Například Jeff Bezos předtím, než v 31 letech založil společnost Amazon, pracoval několikrát na Wall Street. Stejně tak Donald Fisher, zakladatel obchodu Gap, neměl před otevřením svého prvního obchodu ve 40 letech žádné zkušenosti s maloobchodem.
Stephens má několik rad pro všechny, kteří se stále snaží najít své povolání. "Nepropadejte panice. Je v pořádku zkoumat. Je v pořádku zkoušet různé věci," řekla.
Existuje však rovnováha. I když je důležité přemýšlet o své kariéře, nesmíte o ní přemýšlet tak, že začnete otálet, říká Stephens.
V určitém okamžiku musíte skočit oběma nohama, řekla a dodala, že někdy musíte vzít práci i kvůli jistotě.
"Je to otázka nalezení správného místa," uzavřel Stephens. "Často se ale stává, že když se řídíte tím, co vás skutečně naplňuje a zajímá, zbytek už jde sám."
Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com