Putinovy jaderné hrozby naznačují, že si prezident stále více uvědomuje, jak omezené jsou jeho vojenské možnosti na Ukrajině, spekuluje expert na Rusko

Vladimir Putin ve středu pohrozil použitím jaderných zbraní, čímž bezostyšně vystupňoval svou válku na Ukrajině.

Vladimir Putin ve středu pohrozil použitím jaderných zbraní, čímž bezostyšně vystupňoval svou válku na Ukrajině.

Odvážné varování ruského prezidenta však podle odborníků není ani tak projevem legitimní síly, jako spíše známkou toho, že ruská armáda slábne.

Ve středu, po více než sedmi měsících války, Putin vyhlásil částečnou mobilizaci armády ve snaze vyřešit problém s lidskými zdroji v Rusku, které v poslední době zaznamenalo řadu ukrajinských vítězství. Během svého televizního projevu prezident také nepodloženě obvinil Západ z hrozby použití jaderných zbraní a v reakci na to přiznal, že Rusko má vlastní jaderný arzenál.

"Těm, kteří si dovolují takové výroky o Rusku, bych rád připomněl, že naše země má také různé ničivé prostředky, a to u některých složek modernější než u zemí NATO," řekl

"A pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, určitě použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom Rusko a náš lid ochránili. To není blufování."

Putinovy jaderné hrozby jsou zastrašovací taktikou zaměřenou na ukrajinské spojence.

Uprostřed narůstajících vojenských ztrát, zhoršující se morálky vojáků a měnících se nálad veřejnosti dává smysl, proč se Putin obrací ke svým hlavicím, řekl Simon Miles, odborný asistent na Sanford School of Public Policy na Duke University a historik Sovětského svazu a americko-sovětských vztahů.

"Špatné výsledky ruské armády na bojišti na Ukrajině byly důležitou připomínkou toho, že jakýkoli nárok na velmocenský status, který Rusko může mít, je téměř výhradně založen na jeho arzenálu jaderných zbraní," řekl Miles.

Putinův vzkaz, jak se domnívá Miles, je také zaměřen na globální příznivce Ukrajiny.

"Putin se již mnohokrát pokusil zlomit odhodlání ukrajinských příznivců, ale neuspěl, a jeho nejnovější hrozby nejsou jiné," řekl Miles. "Je zřejmé, že si stále více uvědomuje, jak omezené jsou jeho skutečné vojenské možnosti v této válce."

Ukrajina počátkem tohoto měsíce dosáhla jednoho ze svých dosud největších vítězství, když zahájila dvě souběžné ofenzívy na severovýchodě a jihu v rámci účinné snahy o znovuzískání okupovaného území. Zprávy z frontových linií naznačovaly, že ruské jednotky prchají, protože armáda země se pod mohutným výkonem Ukrajiny prohýbá.

"Rusové jsou rozladění, dezorganizovaní a nemotivovaní, jen se snaží zůstat naživu," řekl serveru Insider Robert English, profesor na Jihokalifornské univerzitě, který se zabývá Ruskem, Sovětským svazem a východní Evropou. "Ukrajinský bojový duch a americký zbrojní průmysl se spojili, aby [Putinovy] plány ve velkém zmařili."

Ruské vyhlídky zůstávají chmurné, zejména vzhledem k pokračující vojenské podpoře Ukrajiny ze strany Západu. Poslední ofenzíva v zemi, kterou sice provedly ukrajinské síly, byla umožněna díky americké a britské zpravodajské službě, strategii a zbraním.

"Dokud bude Západ dodávat více lepších zbraní - a my dodáváme více lepších zbraní - tlak na ruské síly bude jenom růst," řekl English.

Experti považují za nepravděpodobné, že by Putin na základě své hrozby jednal.

Putinova hrozba "schopností uhasit civilizaci", jak se vyjádřil Miles, neznamená, že by se USA nebo jakýkoli jiný ukrajinský spojenec měl otočit a utéct.

"Jedna věc je vyhrožovat - druhá věc je tyto zbraně skutečně použít způsobem, který slouží cíli Kremlu," řekl Miles.

Podle něj by ruská demonstrace jaderné zbraně vůli Západu pravděpodobně nezlomila a mohla by ji dokonce ještě posílit. Mezitím by samotné použití zbraně na Ukrajině mělo pro ukrajinské vojáky zničující následky - ale doplatili by na to i ruští vojáci bojující v zemi.

Více odborníků již dříve pro Insider uvedlo, že je nepravděpodobné, že by Rusko použilo jaderné zbraně, i kdyby takovou hrozbu vyslovilo. Miles dodal, že už jen kvůli logistice je tato vyhlídka málo riziková.

"Ruské jaderné zbraně jsou uloženy v zabezpečených krytech po celé zemi, včetně vzdáleného západu poblíž Ukrajiny," uvedl. "Proces přechodu do pohotovosti, párování hlavic s nosnými platformami, by pro americké zpravodajské služby znamenal spoustu pozorovatelných jevů a pro Washington příležitost dát Kremlu jasně najevo, jak špatný by to byl nápad."

Zdroje: businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články