Autor: Adam Spáčil

Ray Dalio vidí tyto klasické první příznaky recese v USA a očekává, že se ekonomika v příštích dvou letech zhorší.

Bilionář a investor Ray Dalio vidí v USA klasické první varovné příznaky recese a očekává, že se ekonomická situace v příštích dvou letech zhorší.

Bilionář a investor Ray Dalio vidí v USA klasické první varovné příznaky recese a očekává, že se ekonomická situace v příštích dvou letech zhorší.

Zakladatel společnosti Bridgewater Associates ve středu pro MarketWatch uvedl, že vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám, které mají zkrotit rekordně vysokou inflaci - spolu s dalšími faktory, jako je ruská invaze na Ukrajinu, která otřásla energetickými trhy - má americká ekonomika větší prostor pro další bolest.

"Myslím, že se to bude zhoršovat až do roku 23 a 24, což má dopad na volby," řekl Dalio.

Upozornil na klíčové varovné signály, a to na čerpání dříve vytvořených peněžních zůstatků, na pokles v sektoru bydlení i v automobilovém průmyslu a také na nárůst míry úvěrové delikvence.

"Právě teď jsme velmi blízko nulovému růstu," řekl Dalio.

Centrální banka v čele s předsedou Jeromem Powellem zůstává konzistentní ve svých sděleních, že Fed upřednostňuje omezení inflace zpět ke svému 2% cíli před hospodářským růstem.

Ve středu Federální rezervní systém oznámil další zvýšení základních úrokových sazeb o 75 bazických bodů a zároveň naznačil, že další zvýšení budou následovat na dalších zasedáních.

Před oznámením politiky Fedu Dalio uvedl, že Fed musí najít kompromis mezi posílením ekonomiky a kontrolou inflace.

"Budou zpřísňovat měnovou politiku a odebírat úvěry, dokud nebude ekonomická bolest větší než bolest z inflace," řekl.

Zdroje: markets.businessinsider.com, Unsplash.com

Nejnovější články